19 MİLYONLUK BÜTÇE 30 MİLYONA ÇIKTI

Gazipaşa Belediye Meclisi dün yapılan toplantıda, Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan ve Meclis’e sunulan 2016 yılı tahmini bütçesini oy birliği ile kabul etti. 30 milyon TL olarak belirlenen bütçe hakkında konuşan Başkan Çelik giderleri en aza indirerek belediye gelirlerini arttırmaya devam edeceklerini söyledi.

5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 61 ve 62. Maddelerine göre hazırlanan Belediye Plan ve Bütçe Komisyonu Bütçe Raporu tasarısı, Encümen’de görüşülerek Meclise sunuldu. Gazipaşa Belediyesi 2016 yılı tahmini bütçe toplantısı dün Belediye Başkanı Adil Çelik başkanlığında yapıldı. Gazipaşa Belediyesi’nin 2016 yılı gelir ve gider bütçesi 30 milyon TL olarak hesaplandı.

GELİR CETVELİ

Buna göre, Gazipaşa Belediyesi, vergilerinden 6 milyon 855 bin TL, teşebbüs ve mülkiyet gelirlerinden 1 milyon 530 bin TL, alınan bağış ve yardımlardan 2 milyon 250 bin TL, diğer gelirlerden 13 milyon 765 bin TL, sermaye gelirlerinden 5 milyon 600 bin TL olmak üzere, toplam 30 milyon TL gelir elde etmeyi planlıyor.

GİDER CETVELİ

Özel Kalem 8 Milyon 240 bin TL, Yazı İşleri Müdürlüğü 265 bin TL, Fen İşleri Müdürlüğü 6 milyon 600 bin TL, Mali Hizmetler Müdürlüğü 3 milyon 760 bin TL,  Park ve Bahçeler Müdürlüğü 2 milyon 650 bin TL, Temizlik Hizmetleri Müdürlüğü 2 milyon 960 bin TL, Zabıta Müdürlüğü 1 milyon 30 bin TL,  İmar ve Şehircilik Müdürlüğü 1 milyon 135 bin TL, Destek Hizmetleri Müdürlüğü 3 milyon 360 bin TL olmak üzere toplam 30 milyon TL olarak açıklandı.

GİDER DAĞILIMI

Personel giderleri 5 milyon 297 bin TL, SGK giderleri 868 bin TL, mal ve hizmet alım satım giderleri 15 milyon 838 bin TL, faiz giderleri 802 bin TL, cari transfer 150 bin TL,  sermaye giderleri 4 milyon 45 bin TL ve yedek ödenekler 3 milyon TL olarak açıklandı.

“GİDERLERİ KISTIK GELİRİ ARTTIRDIK”

Belediye Başkanı Adil Çelik, Gazipaşa Belediyesi Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanmadan önce, hal su gibi gelirlerin olmasına rağmen, 2014 yılının bütçesinin 19 milyon TL civarında olduğunu belirterek, “Biz tüm bu belediye gelirleri yokken 18 bin 600 TL bütçe yaptık. Gelirleri arttırdık. Bunu da kira gelirlerini arttırarak ve giderleri kısarak yaptık. Sadece Kombi’ye 8 milyon para ödedik. Ancak bunlar yeterli değil. Belediyemizin düze çıkması için toplu bir paraya ihtiyacımız var. Gelirlerimizi arttırmamız gerekiyor. Belediyede ben de dahil kimse maaş almasak bile yine borcumuz bitmiyor. 256 Kombi dosyasından icra kaldırdık. Kombi borçları için İller Bankası’ndan çektiğimiz kredi için aylık 238 bin TL ödüyoruz. 28 ay sonra bu borcumuz bitiyor. Belediye Başkanı olarak arazilerimizin satılmasını istemiyorum. Elimizdeki değerli arazilerin değerlendirilmesi konusunda ilerleyen günlerde meclisin görüşlerini alacağım. Ondan sonra hep birlikte nasıl bir yol izleyeceğimize karar vereceğiz” diye konuştu.

BAŞ ÖNERİDE BULUNDU

Gazipaşa Belediyesi’nin borçlarını ödemesi için yer satılmasının çözüm olmadığını ve gelir sağlanması için kaynak yaratılması gerektiğini belirten MHP Meclis Üyesi Mahmut Baş, seralardan atılan naylon atıklarının toplanıp bir firmaya satılarak geri dönüşüm ile hem çevreye zararlı maddelerden temizleneceğini, hem de gelir elde edilebileceği önerisinde bulundu.

“BAŞKAN’A YARDIMCI OLALIM”

AK Partili Belediye Meclis Üyesi Kemal Sarıyıldırım da meclis üyeleri olarak belediyenin gelir arttırması için meclis üyeleri olarak elbirliği ile çalışmaları gerektiğini ve belediyede iyi çalışmayan birimler varsa bunlarla ilgili de başkana yardımcı olunması gerektiğini ifade etti.