ATSO MÜŞTERİ SEMİNERİ VERDİ

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Gazipaşa Temsilciliği tarafından “Yeni Müşteri Bulma Teknikleri Eğitimi” verildi. Dün 13.00 ile 16.00 saatleri arasında verilen seminerin sunumunu Eğitmen Hulusi Oflaz yaptı. Eğitimde klasik ve modern müşteri bulma yöntemleri, müşteriyi elde tutmak için ilişki yönetimi stratejisi, müşteriyi bırakma teknikleri ve nedenleri hakkında bilgi veren Oflaz, “Bilindiği gibi kıyasıya rekabetin yaşandığı iş dünyasında satışları artırmak, müşteriyi elde tutmak, karlı bir büyüme sağlamak giderek zorlaşıyor. Peki, bu rekabet ortamında nasıl başarı sağlayabiliriz, bunları konuşacağız. Bunun için evvela daha fazla satış prensibini bünyemize yerleştirmemiz gerekiyor. Yani tek odak noktamız daha fazla satış. Bunun için, müşteriyi elde tutmak, yeni müşteri kazanmak, pazarı büyütmek, karlı bir büyüme sağlamak gerekiyor. Bunları sağlamak için de her yöntemi denemek, tüketiciyi cezp edecek promosyonlar, kampanyalar, reklamlar yapmak gerekiyor” diye konuştu.

“KLASİK YÖNTEMLER GEÇERLİLİĞİNİ YİTİRDİ”

Artık önceki gibi kolayca ürünlerin satılamadığını kaydeden Oflaz, “Klasik yöntemler geçerliliğini yitirdi. Firmalar, tüketicisine verdiği hizmetleri artırıyor, ürünlerini çeşitlendiriyor, marka oluşturmaya çalışıyor, organizasyon yapısını değiştiriyor, personel kalitesini yükseltiyor, teknoloji desteğinden yararlanıyor, yeniden yapılanıyor.  Bununla beraber müşteri de değişiyor. Seçeneklerin çokluğu tüketiciye daha seçici olma şansını veriyor. Müşteri aynı paraya daha fazla değer istiyor. Dolayısıyla promosyon daha etkili oluyor” dedi.

“EN BÜYÜK KAYNAK MÜŞTERİDİR”

İşletmelerin en büyük kaynaklarının müşterileri olduğunu belirten Oflaz, “Uzun soluklu ve neredeyse sonsuza kadar yaşayacağını düşündüğümüz bu ilişkiler bir bakarsınız aniden biter ve yeni müşterileri bulmak oldukça maliyetli ve zaman gerektiren bir durum olur. Bu eğitim ile işletmelerin, var olan müşterileri ile devam eden iletişimleri esnasında yeni müşterilerde bularak, riski azaltabilmeleri hedeflenmektedir. Amacımız doğru ve uzun soluklu çalışacak müşteriyi bulmanın yollarını paylaşmaktır. Bizler bu bilgileri sizlere aktarıyoruz, yolu gösteriyoruz. Ama iş sizlerde bitiyor. Müşteriyi bulmak da elde tutmak da kaybetmek de sizlerin ellerinde” şeklinde konuştu.

ATSO-MÜŞTERİ-SEMİNERİ-VERDİ-2