BÜYÜKŞEHİR’DEN KIRSAL KALKINMA ATAĞI

Antalya Büyükşehir Belediyesi, tüm ilçelerde gizli kalan yerel ve kültürel ürünleri dünyaya tanıtmak için hazırladığı proje kapsamında Gazipaşa’da mahalle muhtarlarının katılımıyla bir toplantı düzenledi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN-KIRSAL-KALKINMA-ATAĞI--2

GAZİPAŞA’DA mahalle muhtarlarının katılımıyla Gazipaşa Öğretmenevi’nde yapılan toplantıda, Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı çalışanları, kırsal kalkınmaya katkı sağlamanın ana hedefleri olduklarına dikkati çekerek gizli kalmış yerel ve kültürel ürünleri dünyaya tanıtmak için bir proje hazırladıklarını aktardı. Toplantı amacının projenin ilk etabında koordinatörler ve mahalle muhtarı ile birlikte Gazipaşa’nın ün yapmış veya keşfedilmemiş ürünlerini tespit etmek olduğu aktarılırken, ürünlerin anket yapılarak listeleneceği, gizli kalmış veya yeterince tanıtılmamış ürünlerin bilimsel yöntemlerle araştırılacağı bildirildi. Daha sonra ise tespit edilen ürünler arasında elemeler yapılıp doğru ürün tespit edilecek.

Ün yapacak düzeyde olan ürünler ise önce iç piyasada, ardından UNESCO ile tüm dünyaya tanıtımı yapılacak. Bu zenginliklerin değerlendirilerek ekonomik anlamda kırsal bölgede yaşayan vatandaşlara büyük katkı sağlaması, proje sayesinde Antalya’nın zenginliklerinin tüm Türkiye ve dünya tanıtılması amaçlanıyor.

PROJEYE BÜYÜK DESTEK VAR

Projeye, Batı Antalya Kalkınma Ajansı (BAKA) ön araştırma desteği sundu. Büyükşehir Koordinatörlerinin de önemli rol oynayacağı projeye aynı zamanda Antalya Ticaret Borsası, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM), Antalya Orkidelerini ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği de (ANTOK) destek veriyor.