Gazipaşa’da Bakırcılık Öldü

Sanayi Sitesi’nde bakırcılık yapan Gazipaşa’nın tek bakırcı ustası İbrahim Kunt, bakırcılık sanatının yok olmaya yüz tuttuğunu söyledi.

Bakırcı Ustası İbrahim KuntSanayi Sitesi’nde bakırcılık işi yapan 59 yaşındaki  İbrahim Kunt , 12 yaşından bu yana  47 yıldır bu işi yaptığını söyledi. Bakırcılığın artık para kazandırmayan bir meslek haline geldiğini belirten Kunt,“Önceden tencereler ve yemek pişirilen bütün kaplar bakırdandı. Ve aileler sık sık bunları kalaylatmak için getirirlerdi. Bakırcılık bir meslek dalıydı. Ama bakırın yerini alan teflon, plastik ve çelik kaplar artınca biz de bu mesleği yaparak ayakta durabilmek için çaydanlık parlatma, tencere ve çaydanlık kulpu tamir etme gibi işler yapmaya çalışıyoruz. Ama eski bakırlardan eser yok. Zaten vatandaşlar sanayide gelip bizi bulamıyor. Bakır kalaylatmaya getirenler de kalay ücretini fazla buluyor yaptırmıyor.  Gazipaşa’da tek ben kaldım ustam da bu bölgede yaşayan en eski bakırcı ustası Hacı Sözen’dir. Kendisi Ermenek’te yaşıyor” diye konuştu.

ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ BU MESLEĞİ YAPIYORUM

Daha önce çarşı merkezinde bulunan İnönü Caddesi üzerinde eski cezaevinin bulunduğu sırada 18 bakırcı dükkanı olduğunu ve birçok bakırcı ustasının faaliyet gösterdiğini ifade eden Kunt, “Daha çocuk yaşta bu işi yapmaya başladım. 32 yıl çarşı merkezinde, 15 yıldır da sanayi içindeki dükkanımda bakırcılık yapıyorum.  Gazipaşa’da genç nesilden bu işi yapan kimse kalmadı. Ustalar vefat etti. Bakırcılar Çarşısı kapandıktan sonra bakırcılık işini yapan da zaten kalmadı. Hepsi dağıldı, çoğu vefat etti” dedi.

KADINLAR SANAYİYE GELEMİYOR

Çarşı merkezinden sanayiye taşındıktan sonra işlerinde ciddi bir azalma meydana geldiğini belirten Kunt, “Kalay, tamirat kadınların ilgilendiği bir iş, sanayiye kadınlar gelmiyor. Çarşı içinde olsa en azından gelip geçerken kaplarını bırakırlar ya da bakır kaplarını kalaylatmaya getirirler. Burada böyle bir durum olmadığı için de iş yapmıyoruz” ifadelerini kullandı.