“8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN!”

EĞİTİM SEN Gazipaşa Şube Başkanı Muhammet Türker, yaptığı basın açıklaması ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutladı. Türker yaptığı açıklamaya; “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun!” diye başladı.

Kadınların yüzyıllardır erkek egemenliğine karşı verdiği mücadelenin; fabrikalarda, sokaklarda, ev ve işlerinde devam ettiğini belirten Türker, “Kimi zaman cadı olarak yakıldılar, taşlandılar, haklarını aradıkları için yargılandılar, sokaklar bizim dedikleri için ayıplandılar. Oysa bütün kadınların paylaştığı ortak sır bütün dünyayı değiştirecek kadar güçlü. Bunu bilen devlet, hükümet, adalet ve sermaye el birliğiyle kadınlara savaş açtı. Kadınlar da ‘Örgütlü Kadınla Özgür Topluma’ diyerek ilmek ilmek direnişlerini Özgecan’la kırılan bedenlerini erkek şiddetine karşı savunuyor, tüm taciz, istismar ve şiddet cenderesine karşı seslerini yükseltiyorlar. Erkeklerin adaletine güvenmiyor, gerçek adalet mücadelesini yürütüyorlar. Emek mücadelesi veren kadınlardan demokrasi için savaşan kadınlara kadar her yerde görünür olan kadın bilinci ile bu 8 Mart’ı kutluyoruz. Örgütlü kadınların iradesi ile özgür geleceği müjdeliyoruz” dedi.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDET VE ÖLÜMLER KORKUNÇ BİR HAL ALIYOR”

Kayseri’de intihar eden 17 yaşındaki Cansel Buse Kınalı’nın Matematik öğretmeni tarafından cinsel istismara uğradığını, okul idaresi ve yetkililerin duyarsız kaldığı bu olayda, Cansel’in, okulda tecavüzcüsünü görmeye dayanamadığı için intihar ettiğini vurgulayan Türker, “Bir kez daha gördük ki iktidar zihniyeti okulda, sokakta her yerde… Cansel Buse aslında intihar etmedi, devlet aklının kadına bakış açısıyla sergilediği duyarsızlık ve suskunlukla katledildi. Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve ölüm istatistikleri her geçen gün daha korkunç bir hal alıyor. 2016 yılının ilk ayında 36 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Türkiye’nin geneline baktığımızda kadın düşmanlığı, Diyanet fetvalarının örnek olmasıyla artıyor. Kadınların çalışma hakkına saldırılar gerçekleşmekte, cinsel saldırılar artarak devam etmektedir. Ayrıca savaş nedeniyle toplumun genelinde şiddetin yükseldiği bir durum yaşanıyor ve tüm bu nedenlerden ötürü kadın cinayetleri artıyor” diye konuştu.

“SİSTEM KADINLARI TEHDİT ETMEYE DEVAM ETMEKTEDİR”

Kadınların yaşamlarını iktidar sahipleri tarafından kuşatıldığını dile getiren Türker, Sistemin kadınları tehdit etmeye devam ettiğini belirtti. Türker, “Kadınların yaşamları iktidar sahipleri tarafından kuşatılmaktayken, sadece cinsiyetlerinden dolayı en temel hak olan “yaşam hakkı” ellerinden alınmaktadır. Kadına yönelik her türlü şiddetin failleri adalet sistemi içindeki boşluklardan faydalanmakta, mahkemelerde kolayca iyi hal indirimi almaktadır. Şiddetin faillerinin “cezasız” kalması, şiddete uğrayan kadınların ruhsal iyileşmelerinin önünde büyük bir engel olarak durmaktadır. Cinsiyetçiliğin körüklendiği bir ortamda, kadınların kamusal yaşamdan uzaklaştırılması ve kadın cinayetlerine ‘iyi hal indirimi veren’, tecavüzcüleri ‘aklayan’, tacizde ‘kadının beyanını esas almayan’ sistem kadınları tehdit etmeye devam etmektedir. Bu indirimler verilmeye devam ettikçe, kadınlar bu saldırılara uğramaya devam ediyor. Eğitim Sen olarak, sadece “kadın” oldukları için öldürülen Özgecan Aslan ve yüzlerce kadının katlinden sorumlu olan cinsiyetçi ve cinsel saldırıları körükleyen zihniyetin değişmesi için her alanda mücadele etmeye devam edeceğiz. Öldürülen, saldırıya uğrayan, can güvenliği olmayan, şiddet gören tüm kadınlar için sesimizi yükseltmeyi sürdüreceğiz. Emeğimize, bedenimize ve kimliğimize yönelik tüm saldırılara karşı direnen kadınları Eğitim Sen olarak bir kez daha selamlıyoruz. Yaşasın 8 Mart. Yaşasın Örgütlü mücadelemiz” şeklinde konuştu.