Özçelik Çiftçileri Uyardı

BİTKİ Koruma ürünlerinin önerilmesi uygulanması ve kayıt işlemleri ile ilgili açıklama yapan İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Nazan Durak Özçelik, vatandaşlara uyarıda bulundu.

Üreticilerin mağdur olmamaları için üretici kayıt defterlerini ilçe müdürlüğünden temin etmesini isteyen Özçelik şöyle konuştu; “Bilindiği üzere bitki koruma ürünlerinin önerilmesi, uygulanması ve kayıt işlemleri hakkında yönetmelik 3 Aralık 2014 tarih ve 29194 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Anılan yönetmeliğin 4. Maddenin Z bendinin aa fıkrasında ‘Üretici Kayıt Defteri: Bitkisel üretim faaliyetinde, üretici ve ürün bilgileri ile uygulanan bitki koruma ürünlerinin reçetesi, temin edildiği bayi, uygulamaya tarih ve uygulayıcı bilgilerinin yer aldığı taraflarca imzalanan belge’ der. Bu yönetmelikle bitki koruma ürünü reçetesi ve üretici kayıt defteri birleştirilmiş. Yine aynı yönetmeliğin 13. Maddesi ticari amaçlı bitki ve bitkisel ürün üretimi yapılan alanlarda ve bitkisel ürünlerin bulunduğu depolarda, bitki koruma ürünü uygulamaları ve yetkili kişiler tarafından veya yetkili kişi nezaretinde ve sorumluluğunda yapılır der.

Özçelik-Çiftçileri-Uyardı

Bu kapsamda bitki koruma ürünleri uygulama belgesi almak isteyen kişilerin kimlik fotokopileri, bitkisel üretim yapacağı alan yetiştirilen bitkisel ürünler ile ilgili bildi ve 2 fotoğraf ve ilçe müdürlüğümüze müracaat etmesi gerekmektedir.  Aynı yönetmeliğin 20. Maddesi gereğince hazırlanan üretici kayıt defterleri 50’şer sayfalık koçanlar halinde ve her bir koçana ayrı seri numarası eklenerek basılmıştır. Üreticilerimizin mağdır olmamaları için üretici kayıt defterlerini ilçe müdürlüğümüzden temin etmeleri gerekmektedir”