ADD, AKSOY’U UNUTMADI

ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği (ADD) Gazipaşa Şube Başkanı Fehmi Tuncer, ADD Kurucu Başkanı Muammer Aksoy cinayetinin yıldönümü nedeniyle bir anma mesajı yayınladı. Başkan Tuncer, Muammer Aksoy’u ölümünün 26. yıldönümünde özlemle andıklarını belirterek; “31 Ocak 1990 akşamı, Ankara’da evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu haince öldürülen Prof. Dr. Muammer Aksoy’u ölümünün 26. Yıl dönümünde saygıyla anıyoruz.

ADD-AKSOYU-UNUTMADI

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kurucusu ve önemli bir bilim adamı olan Muammer Aksoy; üretkenliği, avukatlık mesleğine ve barolara kazandırdıkları, demokratik, laik hukuk devletindeki silinmeyecek yeri ile gönlümüzde daima yaşayacak, bizlere örnek olacaktır. Öte yandan Muammer Aksoy ve onun gibi birçok aydınımızın yıllar önce canları pahasına, demokrasi için, insan hakları için, ulusun aydınlık geleceği için ortaya koydukları düşünce ve uyarılarda ne denli haklı oldukları bugünün Türkiye’sinde yaşanan olumsuzluklarla bir kez daha kanıtlanmıştır. Görülmüştür ki, yaşanan suikastların hedefi yalnızca aydınlarımız değil Türkiye Cumhuriyeti’nin laik, demokratik ve çağdaş yapısıdır. Bugünü kadar acımasızca katledilen aydınlarımız, ülkemize yönelik emperyalist planlara karşı çıkıyorlar, bu planları açığa çıkartıyorlar ve dahası bu gerçekleri bir bir anlatarak halkı bilinçlendiriyorlardı. Aynı zamanda da geniş kitleleri Atatürkçülük ve milliyetçilik bayrağı altında birleştiriyorlardı. Bu yüzden de hedef seçilmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti devleti kendini candan koruyan bir aydını koruyamadı. Tetiği çeken parmaklara hükmedenler yakalanamadı. Eğer bu cinayet aydınlatılabilmiş olsaydı Çetin Emeç, Uğur Mumcu, Necip Hablemitoğlu, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Eşref Bitlis, Gaffar Okkan cinayetleri belki de işlenememiş olacaktı. Ancak Muammer Aksoy’un ve laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni koruduğu için dün canlarını, bugün özgürlüklerini veren tüm aydınlarımızın mücadelesi sürdürülecektir. Bu duygularla; Cumhuriyetin, çağdaşlığın, demokrasinin, Atatürk devrimlerinin, ulusal bütünlüğün savunucusu Muammer Aksoy’u ve onun şahsında yitirdiğimiz tüm aydınlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

Başkan Tuncer, yönetim olarak ADD İbradı Şubesi ve İbradı Belediyesi’nin işbirliğinde 31 Ocak Pazar günü düzenlenecek anma etkinliğine katılacaklarını belirtti. Tuncer, “Pazar günü yapılacak anma törenine Antalya ve ilçelerinin yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından da katılımcıların gelmesi bekleniyor. Muammer Aksoy’un adını taşıyan kültür evinde gerçekleştirilecek anma etkinliği kapsamında Aksoy’un yaşamından kesitler sunulacak ve fotoğraf sergisi açılacak. Biz de Gazipaşa Şubesi olarak bu etkinliğe katılacağız. Ayrıca Pazartesi günü öğrencilerimizle yapacağımız Ankara gezisinde Muammer Aksoy’un Ankara’da bulunan kabrini de ziyaret edeceğiz” dedi.