ANTALYA’DAN İLK İMZA GÖRGÜLÜ’DEN

1 Kasım seçimlerinin ardından, CHP’de olağanüstü kurultayın toplanması için Antalya genelinde imza veren ilk kişi CHP Gazipaşa eski İlçe Başkanı Vural Görgülü oldu.

MİLLETVEKİLLERİ ve Parti Meclisi Üyesi Gürkut Acar hariç 22 kurultay delegesine sahip Antalya’da, olağanüstü kongre için ilk imza veren partili eski CHP İlçe Başkanı Vural Görgülü oldu. Görgülü, imzasının herhangi bir adayı desteklemek adına değil, CHP’nin gerek Haziran gerekse Kasım seçimlerinde aldığı sonucun değerlendirileceği ve buna bağlı bir değişim gerekiyorsa bunun sağlanması anlamını taşıdığını söyledi. Görgülü, Antalya’dan yeni imzacılar olup olmayacağına ilişkin bir değerlendirme yapmasının mümkün olmadığını belirterek, çeşitli görüşmelerin olduğunu, ancak imzanın bireysel bir karar olduğunu aktardı.

OY KULLANACAK 28 DELEGE

Antalya’da CHP’nin, olası olağanüstü kongrede oy kullanacak 28 delegesi bulunuyor. CHP Antalya Milletvekilleri Niyazi Nefi Kara, Deniz Baykal, Çetin Osman Budak, Mustafa Akaydın ve Devrim Kök’le birlikte Parti Meclisi Üyesi Gürkut Acar kurultayın doğal delegeleri arasında yer alırken Mayıs 2012’de Kök’ün il başkanlığına seçildiği kongrede kurultay delegesi seçilen 22 isim oy kullanacak. Ancak olağanüstü kongre toplanamazsa seçilmiş isimlerin önemli bölümü değişecek.

GÖRGÜLÜ DAHA ÖNCE DE İNCE’Yİ DESTEKLEMİŞTİ

Eylül 2014’te Muharrem İnce’nin CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına aday olarak çıktığı kongrede İnce’ye desteğini ilan etmişti. Dönemin CHP İl Başkanı Kök’ün Kılıçdaroğlu’na imza toplamak için yaptığı toplantıda eski ilçe başkanları Şefik Dirgen, Zühra Doğan, Reşat Eker, Umut Güneş, Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Öztürk, Mustafa Güner ve Vural Görgülü, desteğini İnce’den yana kullanmışlardı. Kurultay günü Antalya’yla birlikte Artvin, Ardahan ve Aydın delegelerinin oy kullandığı sandıktan İnce birinci çıkmıştı. 7 numaralı sandık, İnce’nin aynı zamanda birinci çıktığı tek sandık olmuştu. Sandıkta, Antalya’nın o gün için 27 delegesiyle birlikte Artvin ve Ardahan’dan 4’er ve Aydın’dan 14 kurultay delegesi oy kullandı. Artvin ve Aydın’dan 1’er delege kongreye katılmadı. Kullanılan 47 Oyun 2’si de geçersiz sayıldı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 20, rakibi İnce 25 oy aldı. Sonuçların ardından Antalya’dan CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na oy veren delege sayısının 10’un üzerinde olmadığı değerlendirmesi yapıldı.