“ATIKSU AKITILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

ARITMADAN pis suyun Hacı Musa Çayı’na akıtıldığı iddiasını yanıtlayan Gazipaşa Belediye Başkanı Adil Çelik, “Arıtmadan geçmeyen kanalizasyon muhtevasının çaya bırakılmıyor ancak, biyolojik olarak çalışan arıtmada, dışarıdan yağmur suyu veya çamurlu su karıştığı zaman bu böceklerin görev yapmasında sıkıntı oluyor” dedi.

adil-çelik-(4)

“BİR GÜNLÜK BİR SORUN OLABİLİR”

Gazipaşa Membran Biyoreaktör Atıksu Arıtma Tesisi’nden atık suyun Hacı Musa Çayı’na döküldüğü ve kokudan mahalle halkının rahatsız olduğunu dile getiren CHP İlçe Başkanı Bülent Kocabaş Gazipaşa Belediyesi yetkililerinden yardım istemişti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Gazipaşa Belediye Başkanı Adil Çelik, “Bülent Bey ile arıtma hakkında belediyede de görüştük. Bununla ilgili ASAT’a gerekli talimatı, uyarıları verdik. Böyle bir şey olmadığını, kesinlikle arıtmadan geçmeyen kanalizasyon muhtevasının çaya bırakılmadığını ifade ettiler. Ancak, arıtmamız böceklerle çalışıyor. Biyolojik olarak çalışan bir arıtma. Dışarıdan yağmur suyu veya çamurlu su karıştığı zaman bu böceklerin görev yapmasında sıkıntı oluyor. Tam olarak arıtmanın dört dörtlük çalışmadığı konusunda bize bilgi verildi. Arıtmadaki arkadaşlar da ancak böyle bir sıkıntı olabileceğini söylediler. Atık suyun direkt olarak boşaltılması söz konusu değil. Bu konuda gerekli uyarıları yapıyoruz ve talimatı veriyoruz” dedi.

“KISMİ SIKINTI OLABİLİR AMA KALICI BİR SORUN YOK”

Kendisinin de bizzat akşamları o bölgede inceleme yaptığını belirten Başkan Çelik, “Akşamları bisikletle o bölgeyi de geziyorum. Bülent Bey ‘oradakiler koku duymuş’ diyor ama ben oraya gittiğimde koku yoktu. Günlük bir olaydır” şeklinde konuştu. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin de bu konu üzerinde titizlikle durduğunu belirten Başkan Çelik, “Menderes Başkanım çok hassas. Alanya’da Mahmutlar’da sıkıntı oldu. Konaklı, Manavgat, Serik’te sıkıntılar oldu. Turizm Bakanlığı’ndan 50 milyon lira hibe çıkarttı. Tüm arıtmaların yeniden elden geçirilmesi için gerekli hassasiyeti Menderes Başkanım da gösteriyor. Çünkü bizim bölgelerimizde birçok yabancı yaşıyor. Bu bizim için çok büyük bir eksiklik olur. Kısmi bir sıkıntı olabilir ama kalıcı bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum” şeklinde konuştu. Başkan Çelik sözlerini şöyle sürdürdü, “Bizim arıtmamız zaten daha yüzde 50 kapasiteyle çalışıyor. Geçen dönemden kalan ve Türkiye’deki çok güzel 2-3 arıtmadan birisi. Çok güzel bir arıtmamız var. Yapanlardan Allah razı olsun. Gazipaşa birçok kendine eşdeğer nüfus bölgesine göre arıtmada çok güzel bir noktada”