BAYAN KUAFÖRLERE SIKI DENETİM

İlçemizde faaliyet gösteren bayan kuaförleri, İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, Gazipaşa Belediyesi Zabıta Amirliği ve Esnaf Odası Başkanı’nın da katıldığı bir denetlemeden geçti. Kurallara uymayanlara cezai işlem uygulanacak.

BAYAN-KUAFÖRLERE-SIKI-DENETİM-4GAZİPAŞA’DA bayan kuaförlerine,  İl Sağlık Müdürlüğü, Gazipaşa Belediyesi Zabıta Amirliği ve Esnaf Odası Başkanı Mustafa Köse’nin de katıldığı bir denetim yapıldı. Denetimde bayan kuaförlerinde kullanılan saç boyaları, bakım ürünleri ve manikür pedikür malzemelerinin hijyen koşullarına uyup uymadığı kontrol edildi. Özellikle ucuz saç boyalarında bulunan kimyasal maddelerin insan sağlığını olumsuz etkilemesi nedeniyle ekipler, denetim sırasında saç boyaları üzerinde fazlaca durdu. İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Memuru Fazilet Utan denetimlerin amacının kalite ve hizmet açısından kuaförlerin çıtasını yükseltmek için olduğunu söyledi. KUAFÖRLERİN STANDARTLARINI YÜKSELTMEYİ AMAÇLIYORUZ Daha önce kuaförlerin kurallara uymaları konusunda oda tarafından uyarıldığını, ardından denetimleri gerçekleştirdiklerini belirten Utan, “İlçemizde bir çalışma başlattık, standartlara uygun olamayan kuaförlerin standartlarını yükseltmeyi amaçlıyoruz, böylece kuaförlerimiz hem kaliteli hizmet verecek hem de sağlık şartlarına uygun işletmelere sahip olacağız” dedi ÜRÜNLERE DİKKAT EDİLMELİ Ekipler denetim sırasında kozmetik ürünleri üzerinde yoğun bir şekilde durdular. Kozmetik ürünlerinin yoğun kimyasal içermesi, insan sağlığını olumsuz etkilediğini söyleyen ekipler bu tür ürünlere dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdiler. İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Memuru Fazilet Utan, kozmetik ürünlerinde son kullanma tarihi geçen ve kaçak kozmetik ürünlerinin önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı. Utan, “İş yerlerinde kullanılan kozmetik ürünlerin son kullanma tarihlerine dikkat edilmeli, kaçak kozmetik ürünlerinin kullanımının da önüne geçilmeli, manikür pedikür malzemelerinin temizliğine dikkat edilmeli, dezenfeksiyon makinelerine konulmadan önce anti bakteriyel maddelerle temizlenip daha sonra makinelere konulması gerekiyor” diye konuştu. BAYAN-KUAFÖRLERE-SIKI-DENETİM-3

KALİTESİZ SAÇ BOYASI KANSERE NEDEN OLUYOR

Utan denetimin ardında yaptığı açıklamada, ilçemizde kuaförlerin ucuz ve kalitesiz saç boyası kullanmalarının kanser riskini arttırdığını belirterek,”Kullanılan saç boyalarının çoğu aşırı derecede kalitesiz. Ülkemizde her ay saçını boyatan kadınların yüzde 26’sı kanser hastası ve bu oran çok büyük bir oran. Saç boyalarında bulunan kimyasal katkı maddelerine dikkat edilmeli. Öte yandan saç kesiminde kullanılan tarak ve makasların temizliğine büyük önem gösteriyoruz. Öte yandan manikür ve pedikürde hijyen kurallarına uyulmaması mantar ve egzama gibi hastalıklara neden olabiliyor. Tüm kuaförlerimizin insan sağlığı açısından kurallara uymasını istiyoruz. Uymayanlara cezai işlem uygulayacağız. Amacımız ceza kesmek değil kadınlarımızın hijyenik ve iyi hizmet alması” diye sürdürdü.

STANDARTLARA UYMAYANLARA CEZA

Denetimler sonunda standartlara uymayan işletmelere uyarı verdiklerini vurgulayan Utan, standartların değişmemsi halinde ise cezai işlem uyguladıklarını söyledi. Konuşmasının devamında kuaförler için toplantı yaptıklarını ancak 8 kişinin katıldığını ve kurum olarak hayal kırıklığına uğradıklarını belirten Utan, “Hijyen koşullarına uymayan işyerlerine tutanak tutarak ceza yazıyoruz, amacımız ceza yazmak değil, işletmelerde standartları yükseltmek. İlçemizde daha önce bir toplantı yaptık 8 kuaför katıldı, bu da bizim için gerçekten hayal kırıklığı oldu, gelselerdi ortak karar alabilirdik. İçinde aşırı kanserojen madde olan ürünlerin kullanıldığını biliyoruz. Bu işyerlerine süre verdik, şartlarını düzeltmediler. Bundan sonra yapacağımız şey cezai işlem uygulanması olacak” dedi.

BAYAN-KUAFÖRLERE-SIKI-DENETİM-2