CHP KADIN KOLLARI’NDAN MUHTEŞEM PROGRAM

CHP Gazipaşa Kadın Kolları tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı düzenlen program dün saat 12.00’de İlkadım Düğün Salonu’nda yapıldı. Programa, kadınların büyük bir ilgisi olurken katılımcılara yemek ikramı yapıldı.  Yapılan konuşmaların ardından Çello Grubu sahne alarak bir birinden güzel şarkıları seslendirdi.

8 MART Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Kadın Kolları Başkanı Tunç, “Bugün tarih boyunca hak ve özgürlükleri başta olmak üzere emeği için verdiği mücadeleleri ciltler dolusu kitaplara sığmayan emekçi kadınların yani bizlerin günüdür. Bundan 159 yıl önce 1857 yılında Amerika’nın Newyork kentinde başta 16 saatli çalışma süresi ve düşük ücretler olmak üzere çalışma saatlerinin iyileştirilmesi için verdikleri kanla ve gözyaşı ile sona eren şanlı mücadelenin yıldönümüdür. O gün yürüyüşe geçen kadın işçilere yapılan saldırı sonucu 129 kadın yanarak can vermiş, yüzlercesi yaralanmış bir o kadar da tutuklanmıştır. 8 Mart o günün mücadelesi adına 1910 yılından beri emekçi kadınlar günü olarak anılmaktadır. O tarihten günümüze yani 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün ilan edilmesinin üzerinden 106 yıl geçmesine rağmen kadınlarımızın sorunlarında ve dolayısıyla haklarında, taleplerinde hala çok bir şey değişmemiştir. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününün kadınların eşitlik, özgürlük, politik ve ekonomik haksızlıklarının giderilmesi, cinsiyet ayrımcılığının sona erdirilmesi, kadınlara uygulanan her türlü şiddetin önlenmesi, saygın yaşam ve insan onuruna yaraşır çalışma koşullarının sağlanması yolunda verdikleri mücadelenin simgesi olduğuna inanıyoruz” dedi.

“KADINLAR FİZİKSEL VE DUYGUSAL ŞİDDET GÖRÜYOR”

Geleneksel rolleri dolayısıyla kadınların çeşitli şekilde şiddete uğradığını belirten Tunç, “Başka bir ifadeyle her 10 kadından 4’ü eşi veya yakınları tarafından fiziksel ve duygusal şiddet görüyor. Yüzde 23’ü eşlerinin veya farklı bireylerin yaptığı baskı sonucu çalışmıyor veya çalıştığı işten ayrılıyor. Bundan dolayı kadınlar toplumsal ve sosyal hayata tam ve eşit katkı sağlayamıyor. Biz kadınlar erkeklerin gölgesinde kalmasın istiyoruz. Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır değil, her başarılı erkeğin yanında bir kadın vardır anlayışıyla hareket edelim istiyoruz” diye konuştu.

“KADIN İŞÇİLERİ ŞÜKRANLA ANIYORUZ”

Tunç sözlerini şöyle bitirdi: “Kadınlarımızın elde ettiği hakları sonuna kadar koruyup geliştireceği inancıyla tüm kadınlarımızın Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyor, 159 yıl önce verdikleri emek mücadelesi ile günümüze ışık tutan kahraman kadın işçileri şükranla anıyor, kadınlarımızı kendi hakları için mücadeleye ve erkek emekçileri bu mücadelede destek olmaya çağırıyorum.”

Konuşmaların ardından Çello Grubu sahne alarak bir birinden güzel şarkıları seslendirdi.

CHP-KADIN-KOLLARINDAN-MUHTESEM-PROGRAM-2