ÇİFTÇİ ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR

Olumsuz hava şartları nedeniyle ilçede zor günler yaşayan çiftçiler, hafta sonunu da don nöbetinde geçirdi. Birçok yerde su buz tuttu, ayrıca ağaçlarda buzlanma meydana geldi.  Hava sıcaklığının önümüzdeki günlerde birkaç derece artacağı tahmin ediliyor.

CIFTCI-ZOR-GUNLER-GECIRIYOR-2

HAVA sıcaklığının -1 derecelere kadar düştüğü ilçede çiftçiler zor günler geçiriyor. Seralardaki ürünlerini donmaması için sabaha kadar soba başında bekleyen çiftçiler, buzlanma ve don nedeniyle de zor günler geçirdi. Rakımı yüksek yerlerde kar yağışı görülürken, ayrıca buz sarkıtları oluştu, ağaçları da buz tuttu.

BU HAFTA YAĞIŞ BEKLENİYOR

İlçede son birkaç günde etkili olan soğuk hava yaşamı olumsuz yönde etkiledi. Gazipaşa’da hava sıcaklığı dün gece eksi 2’ye kadar indi. Meteorolojiden alınan bilgiye göre, hava sıcaklıklarında artış meydana gelecek. Sıcaklıkların 4 derece yükselmesi beklenirken, hafta içi 5 gün yağış beklendiği bildirildi.

“ALLAH ÇİFTÇİMİZE KOLAYLIK VERSİN”

Don tehlikesinin dört gözle geçmesini beklediklerini belirten çiftçiler, gereken tüm önlemleri aldıklarını söyledi.  İlçe Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik de soğuk hava nedeniyle 3 gündür seralarda nöbet tutan çiftçilere kolaylıklar dilediğini belirterek, “Birçok üretici soğuk hava şartları dolayısıyla seralarda soba yakıp, ürünlerinin donmasını engelledi. Bazıları ise seralarda bulunan mahsulleri sökeceği için soba yakmadı. Soba yakılmayan seralardaki ürünler dondu. Fırsat bulduğum kadarıyla birkaç serayı dolaşarak don ile ilgili kontroller yaptım. Üreticilerimizin aldıkları tedbirler neticesinde ciddi bir olayımız yok. Allah tüm üreticilerimizin yardımcısı olsun” dedi.