ÇINAR’A TUNUS’TAN KARDEŞ

İNSANI Yardım Vakfı (İHH), MEB, DİB ve Eğitim-Bir Sen’in hayata geçirdiği, ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesi kapsamında ÇINAR Gazipaşa Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Tunuslu yetim bir çocuğa kardeş oldu. Savaş, doğal afet ve yoksulluğun yaşandığı bölgelerdeki yetim ve korumasız çocuklara yönelik çalışma yapan İnsani Yardım Vakfı (İHH), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) ve Eğitim- Bir Sen’in hayata geçirdiği ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesi kapsamında ÇINAR derneği Tunuslu Aziz’e sponsor olarak kardeş edindi.

Aziz, uzun yıllar siyasi baskılar altında yaşamak zorunda kalan ve en temel insani haklarından bile mahrum yaşayan 10 milyonu aşkın nüfuslu bir kuzey Afrika Tunus’ta yaşıyor. Arap baharının ilk başladığı ülke olan Tunus 250 bine yakın çocuğun yetim olduğu, 2,5 milyondan fazla insanın da yoksulluk sınırının altında yaşamaya çalıştığı bir ülkede 2003 yılında doğan ve 5 yaşında iken babasını kaybeden Aziz’e bir yıl sponsor olan ÇINAR derneği, Aziz’e aylık 100 TL gönderecek.

“YARDIM ÇALIŞMALARINA YAKINLARDAN BAŞLIYORUZ”

Konu ile ilgili açıklama yapan ÇINAR Gazipaşa Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Ali Kaplan, projenin geniş çaplı bir proje olduğunu belirtti. Neden Gazipaşa’da bulunan yetim ve öksüzlere yardım etmiyorsunuz diye kendilerine çevreden bazen eleştiri geldiğini söyleyen Kaplan, “Biz ilk olarak Gazipaşa’da bulunan yardıma muhtaç insanlara yardım ediyoruz. İlçemizde bulunan yardıma muhtaç öğrencilerin okul ve kırtasiye yardımlarını yapıyoruz. Gücümüzün yettiği kadar yardıma muhtaç insanlara yardım ediyoruz” diye konuştu.

“AYLIK 100 TL BURS GÖNDERİYORUZ”

Yardımlarına yurtiçi ve yurtdışında devam ettiklerini belirten Kaplan, “Aziz’e aylık 100 TL burs gönderiyoruz.  Bursları eğitim için kullanıyoruz, bizim gönderdiğimiz burslarımızı İHH kardeşlerimizde ulaştırıyor. Ayrıca bu yetimler Mayıs ayında İstanbul’a geliyor, orada o çocuklarla görüşme imkanımız oluyor” şeklinde konuştu.

1-YILINI-TAMAMLADI-2