DOLANDIRICILAR 20 BİN TL İLE KAÇTI

Dolandırıcılar yeni yöntemlerle vatandaşı dolandırmaya devam ediyor. 20 TL değerindeki saati altın saat diye satarak bir vatandaşı 20 bin TL dolandıran şebeke her yerde aranıyor. Emniyet Müdürü Çakmaklı, bu tür durumlarda şüpheli davranılması gerektiğini söyledi.

İLÇE Emniyet Müdürlüğü’nün dolandırıcılığa karşı vatandaşa yaptığı tüm uyarılara rağmen, dolandırıcı şebekeleri şeytanın aklına gelmeyen yöntemlerle vatandaşları dolandırmaya devam ediyor. Dün sabah saatlerinde ilçede yaşanan dolandırıcılık olayı ise pes dedirtti.  İlçe merkezindeki bankadan kredi borcu yatırmak için 20 bin TL para çeken M.K. isimli vatandaş, 20 TL’lik sahte saate 20 bin TL verdiğini öğrendikten sonra dolandırıldığını anladı.

ACİL PARAYA İHTİYACIMIZ VAR DEDİLER

İddialara göre, M.K.’nin yanına gelen bir kişi, bir hastası olduğunu, acilen hastaneye yatırması gerektiğini, bu nedenle paraya ihtiyacı olduğunu belirterek kolundaki altın saati satmak istediğini söyledi. Bu sırada ardı ardına 2 -3 kişi daha yanlarına gelerek  “Bu saatin aynısından bende de vardı. 50 bin TL’ye almıştım, çok iyi fiyat hemen para çekip geleyim. Almayacaksan ben alayım” gibi M.K.’yı saati almaya teşvik edici sözler sarf ettiler. Bunun üzerine M.K. bankadan çektiği 20 bin TL’yi verip altın olduğu iddia edilen saati satın aldı.  Daha sonra aldığı saati kuyumcuya götüren M.K., saatin altın olmadığını ve değerinin 20 TL olduğunu öğrenince polise başvurdu.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ UYARIYOR

Olayla ilgili tahkikat sürerken,  şahısların birkaç kişiden oluşan dolandırıcı şebekesi oldukları ve şahsı dolandırdıktan sonra ilçe dışına çıktıkları tahmin ediliyor. Emniyet Müdürü Haşim Çakmaklı, vatandaşları bu tür dolandırıcılık olaylarına karşı uyardı.

“ANLAYAN BİRİNE MUTLAKA SORUN”

Bugüne kadar çeşitli yöntemlerle dolandırıcılığa karşı vatandaşları uyardıklarını belirten Müdür Çakmaklı, “Vatandaş tanımadığı bir kişiden normal değerinin 50 bin TL olduğu söylenen bir saati 20 bin TL’ye satın alıyor.  Burada öncelikle bu saatin değeri gerçekten 50 bin TL ise ve 20 bin TL’ye satılıyorsa önce bundan şüphelenilmesi lazım. Öte yandan vatandaşlarımız tanımadıkları kişilere karşı mutlaka şüpheli davranmalı.  Bu gibi durumlarda alacağı ürünü önce bu üründen anlayan birine göstersin. Nasıl ki bir araba alırken sanayiye gidip ustaya gösteriyorsak, bir telefon alacaksak telefoncuya, altın alacaksak da kuyumcuya gösterdikten sonra almalıyız” diye konuştu.

“ŞÜPHELİ DURUMLARI 155’E İHBAR EDİN”

Vatandaşların şüpheli durumlarla karşılaştıklarında mutlaka 155’i arayarak bildirimde bulunmalarını isteyen Müdür Çakmaklı, “Daha önce de birçok uyarı yapıldı, kontör, cep telefonu ve internet üzerinden birçok dolandırıcılık yöntemi var. Vatandaşımız itibar etmesin. Şüpheci davransın. Şüphelendikleri bir durumla karşılaştıklarında şahısların eşkalini, araç varsa plakasını, ya da kimlik bilgilerini almaya çalışsınlar ve 155’i arasınlar” dedi.