ENGELLİ SEÇMENLER ZORLUK YAŞADI

Bazı engelli seçmenler, daha önceden engellilik durumunu İlçe YSK’ya bildirmemeleri nedeniyle sorun yaşadı. Okullarda asansör olmamasından dolayı engelli seçmenler, vatandaşların yardımıyla oy kullanabildi.

2015 Genel seçimleri ilçede huzur içinde yapıldı. Sabahın erken saatlerinde oy kullanacakları okullara gelen seçmenler, yoğun bir şekilde sandıklara akın etti. Okul önlerinde AKEDAŞ görevlilerinin bulunması dikkat çekerken,  mahalle muhtarları seçmen kağıtlarını daha önceden almayan seçmenleri listelerden bularak oylarını kullanmalarına yardımcı oldu. Sandıklarda sabah saat 06.00’da İlçe YSK ve partilerin sandık görevlileri yer almaya başladı. Ak Parti, MHP, CHP ve diğer partilerin ilçe başkanları sabah saatlerinden itibaren sandıkları gezerek görevlilerle istişarelerde bulundu.  Engelli ve yaşlı seçmenler okulların zemin katlarında oylarını kullandı. Bazı engelli seçmenler ise daha önceden engellilik durumunu İlçe YSK’ya bildirmemelerinden ve okullarda asansör olmamasından dolayı büyük zorluk yaşadı.

PLASTİK SANDALYEYLE TAŞINDI

Korubaşı Mahallesi’nde şeker hastalığı nedeniyle yürüyemeyen 75 yaşındaki Zahide Sayın isimli seçmen, vatandaşların yardımıyla plastik sandalye ile ikinci kattaki 1092 nolu sandıkta oyunu kullanabildi. Sayın açıklamasında, “Ben engelli değilim ancak şeker hastalığından dolayı ayaklarım sakatlandı yürüyemiyorum. Ayrıca astım ve böbrek yetmezliği hastasıyım. Merdiven çıkamıyorum. Çok zorluk çektim buradaki insanlara da yük olduğum için üzüldüm” dedi.

TEKERLEKLİ SANDALYEYLE İKİNCİ KATA ÇIKARILDI

Benzer bir olay da Pazarcı Mahallesi Fadime Tuncer İlkokulu’nda yaşandı.  Oy kullanmaya gelen yürüme engelli Hanife Tosun, oy kullanacağı sandığın ikinci katta olduğunu öğrendi. Engelliler için zemin katlarda sandık konulurken, engelini daha önceden bildirmeyen Tosun tekerlekli sandalyesiyle ikinci kata taşınarak 1014 numaralı sandıkta vatandaşların yardımıyla oy kullanabildi.