ESNAF ODASI UYARDI

GAZİPAŞA Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Köse, 3100 sayılı Kanuna göre kullanılmakta olan eski tip yazarkasanın 60 Seri Nolu Ödeme Kaydedici Cihaz Genel Tebliğinin 4.bölümünde yapılan açıklamalar çerçevesinde hurdaya ayrılması gerektiğini duyurdu. 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olmak üzere yeni nesil yazarkasa kullanma mecburiyeti bulunan esnafları uyaran Köse, “Gelişen teknoloji ve gelirlerin sağlıklı bir şekilde kontrolü için belli sektörler yeni nesil yazarkasa kullanmaya başladı. Bu sektörler dışında kalan ve oda üyelerimizi kapsayan yazarkasa kullanıcılarının da 1 Ocak 2016’ya kadar yazarkasalarını değiştirmesi gerekiyor. Aksi halde mükelleflere VUK’un mükerrer 355.maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası uygulanacak. Esnafımızın ceza almaması için verilen süreye kadar henüz değiştirmeyenlerin yazarkasalarını değiştirmeleri mecburi” dedi.

ESKİ YAZARKASALAR HURDAYA AYRILACAK

Yeni yazarkasaların EFT-POS işlemini birlikte yaptığını bunun da esnafa hem bankacılık, hem de mali fiş kesme işlemlerini bir arada yapabilme imkanı sağladığını belirten Köse, “Yeni nesil yazarkasalar kredi kartı ile yapılan satışın fişini de anında keserek kayıt altına alıyor. Yeni yıla az bir sürenin kaldığı bu günlerde mevcut yazarkasalarını ‘Yeni Nesil Ödeme Kayıt edici Cihaz’ ile değiştirmek zorunda olan mükelleflerin cezalı duruma düşmemek için yıl sonundan önce eski yazarkasalarını yetkili servislerinde hurdaya ayırtıp, bağlı oldukları vergi dairesine yeni nesil ödeme kaydedici cihaz almak için dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir” diye konuştu.

AİDATLAR ZAMLANIYOR

Öte yandan asgari ücretin artmasıyla birlikte oda aidatlarının 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren zamlanacağını kaydeden Köse, “Odamıza borcu olan esnaflarımızın 31 Aralık 2015 tarihine kadar aidat borçlarını ödemeleri gerekmektedir. Ayrıca muhasebe işlemleri odamızda yapılan basit usul vergi mükelleflerinin en kısa zamanda fatura-fiş ve belgelerini odamıza getirmelerini istiyoruz” dedi.