GAZİLERİMİZE ŞÜKRANLARIMIZI SUNDUK

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle düzenlenen törende, Gazilere gösterdikleri büyük fedakarlıklar için şükranlar sunuldu ve karanfil takdim edildi.

Kaymakam Ekinci ve protokol Gazilerin elini öptü.

CUMARTESİ günü saat 09.00’da 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle bir tören düzenlendi.  Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan törene Kaymakam Kadir Ekinci, Garnizon Komutanı Kürşad Çilek, Belediye Başkan Yardımcısı Adem Kaya,  kurum amirleri, gaziler ve şehit yakınları ile vatandaşlar katıldı. Tören, Gazipaşa Kaymakamlığı, İlçe Garnizon Komutanlığı,  Gazipaşa Belediyesi ve Gaziler adına Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. Ardından İstiklal Marşı ve saygı duruşunda bulunuldu.  Gaziler adına günün anlamını belirten konuşma yapılarak gazilik mertebesinin önemine dikkat çekildi. İlçenin en yaşlı gazisi Kore Gazisi 83 yaşındaki Ahmet Akman, konuşmasında yaşadıklarını anlattı.  1950-1953 yılları arasında yapılan, Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki savaşta yaralandığını ve gazi ünvanıyla şereflendirildiğini anlatan Akman büyük bir onur duyduğunu söyledi.

DUYGULU ANLAR YAŞANDI

Törende gazilerin okuduğu şiirler ve tarih sahnesinde Türk Askerinin yaşadığı kesitlerden örnekler verilmesi duygulu anların yaşanmasına neden oldu. Tören konuşmaların ardından gazilere karanfil dağıtılmasıyla devam etti. Kaymakam Ekinci, Başkan yardımcısı Kaya Garnizon Komutanı Çilek gazilerin ellerini öptü ve karanfil verilmesiyle sona erdi.