GAZİPAŞA’YA MOBESE SİSTEMİ

Gazipaşa Belediye Başkanı Dr. Adil Çelik, ilçede eksikliği bir hayli hissedilen MOBESE (Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu) sistemi ile ilgili bir dosya hazırlayarak Bakan Çavuşoğlu’na sunduklarını belirtti. Başkan Çelik, ilçenin güvenliği açısından MOBESE’nin şart olduğunu belirterek, 600 bin Dolar’lık bir MOBESE sistemin kurulacağının müjdesinin verdi.

GAZIPASAYA-MOBESE-SISTEMI-2

GAZİPAŞA’DA hırsızlık olayları artarken ilçede MOBESE sisteminin bulunmaması tekrar gündeme geldi. MOBESE sisteminin bulunmadığı ilçemizi hırsızlar mekan edindi. Gazipaşa Belediye Başkanı Dr. Adil Çelik, ilçeye MOBESE sistemi kurulması için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na bir dosya sunduklarını söyledi. Bakan Çavuşoğlu’nun bu sorunu en kısa sürede değerlendireceklerini ve gerekeni yapacaklarını ilettiğini belirten Başkan Çelik, “Geniş çaplı bir proje hazırladı. Maliyeti 600 bin Dolar. Tüm Gazipaşa; D400, ana yollar, şehir merkezi, denizyolunu MOBESE sistemi kurulacak. İnşallah en kısa sürede bir netice alacağız” dedi.

“İHALESİ YAPILMIŞ”

Gazipaşa Esnaf Odası Başkanı Mustafa Köse, geçtiğimiz gün Mevlüt Çavuşoğlu ve Milletvekili İbrahim Aydın’ın da katıldığı İstişare Toplantısı’nda gündeme gelen MOBESE (Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu) konusu hakkında bilgi verdi. İlk olarak Lütfi Elvan’a müracaat etiklerini belirten Köse, “Yapmış olduğumuz müracaat olumlu karşılandı. Tabi akabinde Lütfi Elvan 1 Kasım seçiminde Mersin tarafına geçti. Ben hala bu konu hakkında Elvan’ın danışmanları ile görüşüyorum. Türkiye’de MOBESE (Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu) olmayan ilçeler için ihalelerin yapıldığını, 3 yıl içinde biteceğini ancak Gazipaşa’ya ne zaman geleceği ile ilgili meçhul bir bilgi aldık. Ben bu bilgiyi İbrahim Aydın vekilime arz ettim, o da takipçi olacağını söyledi. 2 gün önceki Öğretmenevi’ndeki toplantıda da konuyu söyledik. Kendisi bizzat bu konunun takibindeyim dedi” diye konuştu.

“EN KISA ZAMANDA YAPILACAĞINDAN EMİNİM”

Geçtiğimiz gün yapılan İstişare Toplantısı’nda konu ile ilgili dosyaları Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na sunduklarını belirten, Köse, “İnşallah en kısa sürede Gazipaşa’ya bu hizmet yapılır. Bizim isteğimiz şimdilik Havaalanı Kavşağı’ndan Ekmel Kavşağı’na kadar ilçemizin giriş ve çıkışlarına, hem kamera, hem de plaka okuyan kamera konumlandırılmasını istedik. Belediye Başkanımız Adil Çelik ile birlikte Mevlüt Çavuşoğlu Bakanımıza dosyaları sunduk, biz Esnaf Odası olarak konunun takipçisi olacağız. En kısa zamanda yapılacağından eminim” dedi.

“ÇARŞI İÇİNİ KENDİ İMKANLARIMIZLA YAPABİLİRİZ”

İlk olarak MOBESE’nin ana yola yapılması gerektiğini söyleyen Köse, “Çarşı içine; Odalar, Belediye ve Kaymakamlık ortaklaşa herkes kendi bütçesinden verebileceği para ile MOBESE’leri konumlandırabiliriz.  Gerekirse esnaflardan para isteyerek çarşı içerisine bunu yapabileceğimize ben inanıyorum. Benim kişisel fikrim bu. Belediye Başkanımız Adil Çelik 600 bin Dolar’lık bir yatırımdan bahsediyor. Bu proje hayata geçerse ana yollar dahil tüm Gazipaşa artık daha güvenli hale gelir” diye konuştu.

GAZIPASAYA-MOBESE-SISTEMI-3