GÖKÇELER’İN GÖVDE DOLGUSU TAMAM

Gazipaşa’da 10 yerleşim yerinin içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılayacak olan ve üreticiler tarafından hizmete girmesi dört gözle beklenen Gökçeler Barajı’nın gövde dolgusu tamamlandı. AK Parti İlçe Başkanı Yakup Pişkin, Gazipaşalı üreticilere çok yakında müjdeli haberi vereceklerini söyledi.

GAZİPAŞALI üreticilerin 30 yıllık hayali olan Gökçeler Barajı bitme aşamasına geldi. Barajdaki çalışmalar hakkında bilgi veren AK Parti İlçe Başkanı Yakup Pişkin, barajın gövde dolgusunun bittiğini ve su tutma aşamasına geldiğini söyledi. Tamamlanmasıyla birlikte Beyobası, Beyrebucak, Çobanlar, Hasdere, Kahyalar, Karalar, Muzkent, Korubaşı, Macar ve Aydıncık Mahalleleri olmak üzere 10 yerleşim yerinin içme suyu ve sulama suyu ihtiyacını karşılayacak olan barajda çalışmaların geceli gündüzlü devam ettiğini dile getiren Pişkin, “Bizim gibi nüfusunun büyük çoğunluğu tarımla geçimini sağlayan bir ilçede, sulama suyu hayati bir öneme sahiptir. Türkiye’ye çok önemli bir katkı sağlayan ve turfanda sebze ve meyve üretiminde önemli bir yere sahip ilçemizde üreticilerimiz, sulama suyunu elde etmek için çok ciddi oranlarda elektrik bedeli ödüyorlar. Bu konuda hükümetimiz önemli düzenlemeler yaparak üreticimizin yükünü hafifletmek için gayret gösteriyor ancak barajımızın bitmesiyle birlikte bu sorun kalıcı olarak çözülecek. Bir yandan baraj inşaatımız bitme aşamasına gelmişken, bir yandan da sulama hattı çalışmaları süratle devam ediyor. İnşallah çok kısa bir süre içersinde üreticilerimiz 30 yıllık rüyalarının gerçekleştiğini görecek” dedi.

SULAMA SORUNU TARİH OLACAK

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun talimatıyla, Devlet Su İşleri (DSİ) 13. Bölge Müdürü Turkay Özgür’ün baraj inşaatıyla yakından ilgilendiğini ve sık sık incelemeye geldiğini dile getiren Pişkin, barajın hizmete başlamasıyla birlikte yılda 10,85 milyon kilowatt enerji üretimi de yapacağını söyledi. İlçe genelinde 47.400 dekar alanın sulanabileceğine işaret eden Pişkin, “Üreticilerimizin en önemli sorunu olan sulama sorunu inşallah çok kısa bir sürede tarihe karışacak” diye konuştu.

GOKCELERIN-GOVDE-DOLGUSU-TAMAM-2