GÜNDE 100 TON SALATALIK ÇAYA DÖKÜLDÜ

Ziraat Odası İlçe Başkanı Yusuf Çelik, Rusya krizi nedeniyle elde kalan günlük 100 ton dikenli salatalığın Hacumusa Çayı’na döküldüğünü belirterek, “Şu anda fiyatlar yükseldi ama elde salatalık kalmadı” dedi.

YAŞANAN Rusya krizi nedeniyle ilçedeki dikenli salatalık üreticisi ve ihracatçısı ciddi zarar görmüştü. Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, krizin üzerinden bir ay geçmesinin ardından dikenli salatalık fiyatlarının 2 TL’ye yükseldiğini söyledi. Rusya’ya ihraç edilen dikenli salatalığın bir süre kabul edilmediği için ilçede üretici ve ihracatçının zarar gördüğünü söyleyen Çelik, ilçede yaşanan kaybı çeşitli platformlarda dile getirdiğini hatırlattı. Salatalık fiyatının normale döndüğünü ancak şuan elde kalmadığını söyleyen Çelik, kriz döneminde günlük 100 ton salatalığın Hacımusa Çayı’na döküldüğünü kaydetti.

GÜNDE 10 TON SALATALIK BİLE SATILMIYOR

Dikenli salatalık konusunda Gazipaşa’nın mağdur olduğunu ifade eden Çelik, “Gazipaşamız kadar mağdur olan hiçbir ilçemiz yok. Elma 2 liradan 1 lira 80 kuruşa düştü, domates 1 lira 50 kuruştan 1 lira 20 kuruşa düştü diyorlar. Antalya’da ziraat odaları hiçbir tanesi salatalık almıyor. Çünkü yok. Biz ‘Gazipaşa kendi haline bir ihracatçı yeri buldu. Hacımusa Çayı diye. Oraya döküyor, oradan da hiç para alamıyoruz’ diyerek her yerde durumu dile getirdik. Fiyat düzeldi 2 liraya kadar çıktı ama salatalık kalmadı. Günlük 100 ton salatalık Hacımusa Çayı’na dökülürken şu anda 10 ton salatalık halden çıkmıyor. Bunun için zararımız büyük” diye konuştu.

“BAKANLIKTAN HİÇBİR DESTEK YOK”

Gazipaşa’nın ne kadar zarar ettiğini her yerde dile getirdiklerini tekrarlayan ve milletvekillerine rapor gönderdiklerini söyleyen Çelik, “Bugüne kadar bizim yaptığımız bu çalışmalar dışında çalışma olduğunu tahmin etmiyorum. Vatandaşımızı yanlış yönlendiriyorlar. Şu ana kadar bakanlığımızdan çıkan hiçbir destek yok. Çıkarsa bugünden sonra çıkar. Şahsi olarak umudum var ama kesinlikle verilecek diye bir şey yok” dedi.

GUNDE-100-TON-SALATALIK-CAYA-DOKULDU-2