HEYET İNCELEME YAPTI

Vatandaşların şikayetleri üzerine Antalya Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Merkezi tarafından görevlendirilen 3 kişilik heyet Küçüklü Mahallesi Gökçeler Mevkii’nde bulunan taş ocağında inceleme yaptı.

HEYET-INCELEME-YAPTI-2

ANTALYA Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Merkezi tarafından görevlendirilen 3 kişilik heyet Küçüklü Mahallesi Gökçeler Mevkii’nde bulunan taş ocağında inceleme yaptı.  Küçüklü Mahalle Muhtarı Mustafa Oğuz ve mahalle sakinleri ocağın çevreye ve vatandaşlara zarar verdiğini söylediler. Ocak çalışmalarının yapıldığı alanın yapısını inceleyen heyet, bölgeden gerekli fotoğrafları aldı.

“RAPORLAR VALİLİĞE SUNULACAK”

Valilikten gelen heyet, yaptıkları çalışmalar neticesinde raporlarını hazırlayıp valiliğe sunacak. Konu hakkında bilgi veren Gazipaşa Kaymakamı Kadir Ekinci, “Gökçeler Mevki’nde çalışan taş ocağı Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığınca, işletim tarzındaki hatalardan kaynaklı oluşan risk nedeniyle durdurulmuştu. Ocağa bir süre verilerek iyileştirme çalışmasının yapılması istedi. İyileştirme yapılmadığı takdirde ruhsatın iptal olacağı belirtildi.  Taş ocaklarında çalışma kademeli olarak yapılır, burada dikey çalışma yapılmış.  Ocaktan kademeli çalışma yapılması istendi. Proje ve teknik eleman hazır. Bize 2-3 aydır müracaat ederek iyileştirme çalışmasına başlamak istediklerini söylediler. Biz de her defasında, patlatma yapmadan iyileştirme çalışması yapılmasını istedik “ dedi.

“İYİLEŞTİRME ÇALIŞMASI YAPILIYOR”

Antalya’dan gelen Jandarma Çevre Timleri’nin ocağı incelediğini söyleyen Kaymakam Ekinci, “Dün Antalya’dan inceleme yapmak için geldiler. Onun öncesinde 2 teknik eleman ile jandarmanın çevre koruma timleri geldiler. Proje incelendi, teknik elemanlarla görüşüldü.  İyileştirme çalışması yapılması için izin verildi. Teknik eleman gözetiminde ruhsatlı bir proje. Bakanlıkça uygun görülen bir projeye iyileştirme çalışması yapılıyor” diye konuştu.

“KAYMAKAMLIĞIN DURDURMA YETKİSİ YOK”

Küçüklü Muhtarı Mustafa Oğuz’un ocağın çalışmasından dolayı buradaki yol ve evlerin zarar göreceği üzerine dilekçesi olduğunu söyleyen Ekinci, “Küçüklü muhtarı dilekçesinde buradaki yol ve evlerin çalışmadan zarar görme ihtimali olduğunu belirterek, çalışmanın durdurulmasını istedi. Bu şikayetler üzerine onlar da gelerek tekrar yerinde inceleme yaptılar.  Rapor hazırlandıktan sonra durum belli olacak Yasal olarak burası ruhsatlı ve tüm yasal prosedürlere uygun bir işletme. Zaten şikayetlerle ilgili ne Gazipaşa Kaymakamlığı ne de İlçe jandarma durdurma kararı verme yetkisine sahip değil” diye konuştu.

HEYET-INCELEME-YAPTI-3