“İŞLERİMİZİ DUMANSIZ YAPALIM”

Gazipaşa Orman İşletme Müdürü Halil Kısacık, bahçe temizliği için yakılan otların yangına neden olabileceğini belirterek vatandaşları uyardı. Kısacık, “Ne yapıyorsak dumansız olmalı, piknik yapıyorsak da dumansız bahçe temizliği yapıyorsak da dumansız olmalı” dedi.

GAZİPAŞA’DA bahçe hazırlıklarının başladığını söyleyen Müdür Kısacık, “Bahçelerini temizleyen vatandaşlar otları yakıyor. Bu durum poyraz eserse çok büyük problemlere yol açabilir, şuanda en büyük riskimiz bu. Artık bahçe atıklarını yakmayı bırakıp, başka bir şekilde yok etmenin yolunu bulmalıyız” dedi. Bahçe otlarının dönüştürülmesiyle ilgili farklı yolların bulunduğundan bahseden Müdür Kısacık, “Bu uygulama henüz bu yörede uygulanmıyor. Atıklar bu uygulamayla parçalanıyor. Burada da olsa çok iyi olur, ancak şuanda eldeki imkanlarla bunu yapmalıyız. Vatandaşlarımız bahçe temizliği sonrası otları gidip belediyenin çöp konteynırlarına bıraksınlar. Şuanda ateş yakmak en son alternatif olmalı” diye konuştu.

“ATEŞ YAKMAYI BIRAKMALIYIZ”

Yangınların çoğunlukla ihmalden kaynaklandığını belirten Kısacık, tamamen söndürülemeyen piknik, sigara izmariti, avcı ve çobanlar tarafından yakılan ateşlerin yangınlara sebebiyet verdiğini belirterek, “Ormanlarla birlikte birçok canlı da yok oluyor. Bölgemizde çok sık rastlanan yangın sebeplerinden biri anız ve kuru ot yakılması. Bizimki gibi hassas yörelerde ateş yakmayı bırakmalıyız. Ne yapıyorsak dumansız olmalı, piknik yapıyorsak da dumansız bahçe temizliği yapıyorsak da dumansız olmalı” dedi. Havaların ısınmaya başlamasıyla vatandaşların ormanlık bölgelerde piknik yapmaya başladıklarını söyleyen Kısacık, “Kesinlikle ormanlarda ateş yakmayalım. Söndürülmeyen küçük bir kıvılcım tüm ormanın yanmasına neden olabilir. Piknik yapmak istiyorsak evde hazırladığımız yiyecekleri yanımızda götürerek yapmalıyız. Bugünlerde Lodos rüzgarı etkili değil, nem aranı yüksek fazla sıkıntı olmuyor ama ilerleyen dönemlerde sıkıntılar olabilir” diye konuştu.

“VATANDAŞIMIZ BİZE YARDIMCI OLSUN”

İşletme olarak doğal güzelliklerin ve ormanların ancak vatandaşların da duyarlı olmasıyla korunmasının mümkün olduğunu bildiren Kısacık, “İlçemizde yangına karşı duyarlılık da geçtiğimiz yıllara oranla arttı. Vatandaşlarımız yangınla mücadelede bize yardımcı olsunlar. En ufak bir duman veya alev gördüklerinde ‘Alo 177’ orman yangın ihbar hattını arayarak bizi bilgilendirsinler.” şeklinde konuştu.