“İSTİMLAK OLURSA, YOLA KARŞI DEĞİLİZ”

CHP Gazipaşa İlçe Başkanı Ömer Güven, Gazipaşa Belediyesi tarafından denizde kesilen ağaçlar ve havalimanına yapılacak olan yol hakkında açıklamalarda bulundu. Her türlü ağaç katliamına karşı olduklarını belirten Güven, havalimanı çevresindeki karartma yapılan arazilerin istimlak edilmesi durumundan yapılacak olan yola karşı olmadıklarını belirtti.

Denizde kesilen ağaçlar hakkında konuşan CHP ilçe Başkanı Ömer Güven, ağaçlar yok olduktan sonra paranın insan karnını doyurmayacağını vurguladı. Güven, “Biz her türlü ağaç katliamına, ağaç kesilmesine karşıyız. Mevcut yerin ne konumda olduğunu bilmiyoruz. Bu konuda Sayın Belediye Başkanından bir açıklama bekliyoruz. Sonuçta asırlık ağaçlar, bu ağaçlar kolay büyümüyor. Halen şunu anlamadık, en son ağaçlar yok olduğu zaman, en son su kuruduğu zaman, paranın insan karnını doyuramayacağını anlayamadık. Halen rant peşinde koşuyoruz. Belki bu imarlar daha önce çıktı, onu da bilmiyoruz.  Sayın Adil Çelik’in de haberi yok. Biz o konuda bilgi sahibi değiliz. Ama bence ağaçların korunması gerekiyordu” dedi.

Havalimanı projesi ile ilgilide konuşan Güven, proje ile ilgili açılan davarlın reddedildiğini bildiklerini söyledi. Güven, “İnsanların dilekçelerine, MHP kanadının çekimser, AK Parti’nin reddettiğini ve CHP’nin de evet dediğini biliyoruz. O arkadaşlar da mahkemeye gidecek. Göreve geldiğimizde yönetim kurulumuzla Adil Beyi ziyaret ettiğimiz zaman oradaki sahayı anlattık. Karartmanın çok büyük bir saha olduğunu, 18 uygulaması ve imar yapılamayacağını söyledik. Yapılırsa bu arazilerin nereye kaydırılacağını söylediğimiz zaman ben teknik adam değilim demişti. Biz iyilikle şunu söyledik; Belediyenin parasına yazık olmasın, boşuna imar yaptırma. Bu iş davaya gider ki bu iş davaya gidecek. Biz oradaki sermaye para kazanacak diye Kahyalar halkını mağdur edemeyiz. Çünkü insanların yeri karartma altında hiçbir şey yapamıyorlar” diye konuştu.

“BİZ YOLA KARŞI DEĞİLİZ”

Karartmanın çok büyük bir alanı kapsadığını belirten Güven, “Burada yol açamazlar. Biz davaya gideriz, insanları örgütleriz. Kahyalar Mahallesi’ndeki halkın mağdur olmasına izin vermeyiz. Biz yola karşı değiliz, havalimanının büyümesine de karşı değiliz, büyümesini de istiyoruz. Ama halkı da mağdur ettirmeyiz. Sıkıntı budur. Biz kendilerine söyledik bakanla mı görüşürsünüz, valiyle mi görüşürsünüz başbakanla mı görüşürsünüz karartmaları istimlak ettirin. İnsanların parasını ödeyin, insanlar orayı terk etsin. Bu kadar basit bizim teklifimiz budur. Biz yola falan karşı değiliz” ifadelerini kullandı.

“HALKIN SORUNU ÇÖZÜLÜRSE YOLA KARŞI DEĞİLİZ”

Bölge halkının, İdare Mahkemeye de gittiği zaman davayı kazanacaklarını belirten Güven, Bunu da örgütleyecek olan CHP. Çünkü orada Ak Parti’ye de, MHP’ye de CHP’ye de oy veren insanlar var. Biz hizmeti engelleyecek olsak, aydıncık yoluna geçen yol benimdi ben verdim. Benim verdiğim yer yarım dönümdü, önemli değil ama orada 800 dönüm var. İnsanlar mağdur. Halkın sorunu çözülürse yola karşı değiliz ama bu haliyle yola karşıyız. Yer sahiplerini tanımıyorum demiş. İbrahim Tuncer yanında, Mahmut Büyükakça, Hüseyin Özyiğit, Ahmet Büyükakça’nın da yeri var. Hatta Ahmet Büyükakça’nın yeri parselli. 10 dönümlük alana bir şey yapamıyor. Yanındaki insanları da görmüyorsa hadi CHPlileri görmeye bilirler biz ne diyelim” şeklinde konuştu.