“KADINLAR TOPLUMUN TEMEL TAŞLARIDIR”

TÜRK EĞİTİM SEN Gazipaşa Şube Başkanı Ali Tan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile bir kutlama mesajı yayınladı. Hayatın her alanında, sevgiyi, fedakârlığı, hoşgörüyü ve duyarlılığı temsil eden kadınların, huzurlu, sağlıklı ve çağdaş bir toplumun temel taşları olduğunu belirten Tan, “Kadınların sosyal ve siyasal hayatta hak ettikleri konuma yükselmeleri ve geleceğe güvenle bakmaları ise; yetiştirdikleri nesillerin mutluluğunun ve başarılarının en temel şartıdır. Kadın hak ve özgürlüklerindeki ilerlemeler, kadınlarımızı toplumsal yaşamda hak ettikleri konuma taşımaya devam etme olup, bu mücadele, demokrasiler ile insan haklarının gelişmesine de büyük katkılarda bulunmaktadır” dedi.

“KADINLAR GELECEĞİN ŞEKİLLENDİRİLMESİNDE ÖNEM ROL OYNAR”

Kadınların toplumlara geleceğin şekillendirilmesinde önemli bir rol oynadığını vurgulayan Tan, “Bir toplumun uygarlık yolunda gösterdiği gelişme, kadına ayırdığı yer ve ona duyduğu saygı, verilen hak ve sorumluluklarla ölçülür. Huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşları olan, varlıklarıyla hayatın her alanında fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlarımız, sonsuz sevgi ve hoşgörüyle yetiştirdikleri nesillerle geleceğimizin şekillendirilmesinde de önemli rol oynamaktadır. Kadın bilgili ise çocukta bilgili, kadın görgülü ise çocukta görgülü olacaktır” diye konuştu.

Türk Eğitim Sen Gazipaşa Şube Başkanı Ali Tan konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Son günlerde maalesef kadın ve kızlarımıza yönelik şiddet ve kötü muamele haberlerine tanık oluyoruz. Hâlbuki Türk toplumlarında, Orta Asya’da kurulan ilk Türk Devletlerinde kadınların gerek aile ortamında, gerekse çalışma ortamında saygın bir yere sahip olduklarını okuyor, biliyoruz. Bundan yüzyıllar önce İslam Dininin Yüce Peygamberi, Hazreti Muhammed ‘Veda Hutbesi’nde insanların bir birleri üzerinde olan haklarından ve özellikle de kadınların haklarından tarihi anlamda ilk kez resmi olarak bahsetmiş ve 1400 yıl önce kadın hakları ile ilgili ilk yazılı kuralları oluşturmuştu. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere, pek çok hakkı kanunlara dayandırarak verirken, bu konuda dünyanın pek çok gelişmiş ülkesine de ilham kaynağı olmuştur. Kadın anadır, kadın yardır, kadın bacıdır, kadın ciğerparemizdir, kadın yarendir, kadın yol arkadaşıdır. Bu vesileyle, Peygamberimizin (Cennet annelerin ayakları altındadır) sözünün muhatabı olan tüm dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz.”