O YOL GAZİPAŞA’YA YAKIŞMIYOR

Meclis toplantısında konuşan Belediye Başkanı Adil Çelik, yeni havalimanı yoluyla ilgili eski yolun genişletilmesi talebinin teknik olarak mümkün olmadığını söyledi. Mevcut yolun Gazipaşa’ya yakışmadığını belirten Başkan Çelik “1/5000’lik plan netleşinceye kadar bunu biz bekletelim” dedi.

O-YOL-GAZIPASAYA-YAKISMIYOR-2
GAZİPAŞA Belediyesi 2016 yılının ilk Meclis toplantısını dün Belediye Başkanı Adil Çelik başkanlığında gerçekleştirdi. Toplantıya mazeret belirten CHP’li Meclis üyeleri Şevket Gülcan, İsmet Tok ve yurtdışında olduğu söylenen İlker Erdoğan katılmadı. Toplantıya Kahyalar’da yeni havaalanı yolunun yapılacağı arazi sahibi vatandaşlar da katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Adil Çelik, 2016 yılının hayırlara vesile olmasını temenni etti. Ardından partilerin grup başkanları da yeni yıl mesajlarını dile getirdi. Toplantının en önemli maddesi ise gündemin ikinci maddesinde yer alan Kahyalar Mahallesi eski D400 Karayolu’nun kuzeyinde bulunan alanın 1/1000 ölçekli planı ile ilgili imar komisyon raporunun görüşülmesi oldu.

PLAN 17 OCAK’TA ASKIDAN İNECEK

Kahyalar Mahallesi eski D400 Karayolu’nun kuzeyinde bulunan alanın 1/1000 ölçekli imar planıyla ilgili komisyon kararı görüşüldü. Söz konusu alanın 1/5000 ölçekli ilave revizyon nazım imar planını Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanarak askıya çıkarıldığından nazım imar planı askıdan inip kesinleşmesinden sonra konunun değerlendirilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

YOLDA PLANLAMA YAPILAMIYOR

Buna göre, Kahyalar Mahallesi eski D400 karayolunun kuzeydoğusundan Gazipaşa Havalimanı’na açılması planlanan yol askeri ve özel güvenlik bölgesi içerisinde kaldığı için 1/1000’lik planlama yapılamıyor. Planlama yapılabilmesi için kamulaştırılması gerekiyor.  Bunun içinse arazi sahibi vatandaşların açacakları davayla kamulaştırmayı hızlandırması gerekiyor.  Kamulaştırma yapılana kadar belirli söz konusu alana yol yapılamayacak.

MAHALLE HALKI ESKİ YOLUN GENİŞLETİLMESİNİ İSTEDİ

Yol yapılması planlanan arazi sahipleri ise eski yolun genişletilerek havalimanına giden yeni bir yol yapılabileceğini söylediler. Sol tarafta yerleşim olmadığını belirten vatandaşlar yolun bu kısma yapılmasını ve bundan arazi sahiplerinin de memnun kalacağını dile getirdi.

BAŞKAN:  TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİL

Başkan Çelik ise teknik olarak bunun mümkün olmadığını kaydetti. Başkan Çelik,  “1/5000’lik nazım imar planı Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde askıda. 17 Ocak’ta askıdan inecek. 1/5000’lik plan netleşinceye kadar bunu biz bekletelim. 5 binlik plan askıdan insin, sonra biz bu konuyu gündemimize alalım. Çünkü bizim orada acil bir yol güzergahı çizip havalimanına güzel bir yolla çıkmamız lazım. Herkesin yeri yerinde kalacak, ama acil bir yol güzergahı belirleyip bir an önce yol yapmamız lazım çünkü orası bizim vitrinimiz, en güzel şekilde yapmalıyız. Biz de eski yolun kalması taraftarıyız. Açılmış bir yol var herkes terk etmeye razı ama 25 metre çok geniş bir yol, teknik olarak mümkün değil. Bunun kararını biz vermiyoruz.  Büyükşehir’den geçsin ona göre karar verelim. Şu anda gündeme almıyoruz” dedi.

DENETİM KOMİSYONU ÜYELERİ SEÇİLDİ

Meclis daha sonra Denetim komisyonu seçimine geçti. Yapılan oylamada Denetim Kurulu Komisyonu’na Ak Parti grubundan Kemal Sarıyıldırım, Mustafa Avcı,  İbrahim Tuncer, CHP grubundan Şema Şenli ve MHP grubundan Eşref Özdemir seçildi. Meclis’te Durmuş Oğuz isimli vatandaşın Kahyalar Mahallesi’nin iki mahalleye ayrılması talebi görüşüldü ve oy çokluğu ile komisyona gönderilmesine karar verildi.

“2016’DA CİDDİ EKONOMİK TEDBİRLER ALACAĞIZ”

Meclis, 10 gündem maddesinin görüşülmesinin ardından gündem dışı maddelere geçti. Başkan Çelik 2016 yılında Gazipaşa Belediyesi’nde ciddi ekonomik tedbirler alınacağını kaydetti.  Başkan Çelik, “Yaklaşık 2 aydır 2016 yılında nasıl biraz daha ekonomiyi sıkarız, yatırımlara biraz daha para veririz diye çalışıyoruz. Mümkün olduğunca yatırıma aktaracağımı payı işçi çıkararak,  istihdamı azaltarak değil de bazı harcamalarımızı kısarak yapabiliriz diye bunun çalışması içerisindeyiz. Kurduğumuz bir şirketimiz var.  Bizim taşeron ihalemiz vardı bu yıl yapmadığımız. Bizden önceki yıllarda her yıl yapılan yaklaşık 3.6 milyon civarında 135-140 tane bunların maaşı, stopaj vergisi ve bunları alan firmanın bize kestiği bir KDV matrağı vardı. Sadece KDV matrağı 144 bin lira. Bu ihaleleri şirketler 0 karla alıyorlar. Bunlar büyük şirketler. Bizden aldıkları KDV’yi kullanıyorlar. Yani buradan 0 karla alan bir adamın 644 bin lira KDV’den karı var. Bizde düşündük bunu ihale yapmayalım. Doğrudan hiçbir ihaleye yüzde 100 belediyenin şirketi olduğu için tüm personellerimizi oraya kaydıralım, oradan da belediyeye görevlendirme yapalım. Bir de resmi ihale süreci olduğu için yaklaşık yüzde 4 masraf gibi prosedürleri var. Olduğu para 800 bin lira. Biz bunu kendi şirketimize verelim kendi şirketimiz üzerinden giriş yapalım. Oradan da görevlendirme yapalım” dedi. CHP ve MHP’nin hayır oyu Ak Parti’nin evet oyuyla madde oy çokluğuyla kabul edildi.

O-YOL-GAZIPASAYA-YAKISMIYOR-3