ÖĞRENCİLERE ‘MORAL VE MOTİVASYON GECESİ’

ÖZEL Anadolu Gazipaşa Lisesi Okul Müdürü Emre Yüksel ve Okul Psikolojik Danışmanı Bahar Doğan’ın düzenlediği  “YGS Öncesi Moral ve Motivasyon Gecesi” Programı Kamara Kafe & Bistro’da gerçekleştirildi. Eğlence, YGS’ye girecek Özel Anadolu Hastanesi Gazipaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Özel Gazipaşa Anadolu Lisesi 12. Sınıf öğrencilerimize yönelik yapıldı. “Yerim Seni YGS” temalı pasta öğrenciler ve öğretmenler tarafından heyecanla kesildi. Öğrenciler sınav öncesi eğlenip stres attı.

OGRENCILERE-MORAL-VE-MOTIVASYON-GECESI-2

Özel Anadolu Gazipaşa Lisesi, Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmeni Bahar Doğan, sınava girecek öğrencilere sınav hakkında uyarılarda bulundu. Doğan, “Bilindiği üzere, YGS 13 Mart Pazar günü saat 10.00’da gerçekleşecektir. Öğrencilerimizin sınav giriş belgesinin çıktısını almaları, kimliklerindeki fotoğrafları güncel değilse güncellemeleri, Sınavdan önce okulu gidip görmek ve sınav günün sınavdan yarım saat öncesinde okullarında bulunmaları yararlarına olacaktır” dedi.

“ÇOCUKLARINIZIN YANINDA OLDUĞUNU HİSSETTİRİN”

Moral ve Motivasyon Gecesinde ailelere de seslenen Doğan, sınav döneminde öğrencilerde; sevgi, güven ve cesareti oluşturmanın önemine değindi. Doğan, “Çocuğunuzun sınav öncesi dönemde en önemli gereksinimleri huzurlu, sakin, mutlu bir ortam; sevgi, destek, ilgi, esneklik, güven ve cesarettir. Bu ortamı onlar için oluşturmak çok önemlidir. Lütfen unutmayalım, iyi bir insan olmak, erdemli bir insan olmak başarılı olmaktan çok daha önemlidir. Çocuklarımızın yanında olduğumuzu hissettirerek sonuç ne olursa olsun her zaman bizim için değerli ve önemli olduklarını vurgulayalım. Sınav öncesi de her zamanki gibi yaşamımızı normal bir süreç içerisinde devam ettirilmeli, çocuklarımızı farklı bir ruh haline büründürmemeliyiz, farklı beklentiler içinde olmamalıyız” diye konuştu.

“HUZURLU VE SAKİN BİR EV ORTAMI HAZIRLAYIN”

Aile içi ortamın öğrenciler üzerinde etkili olduğunu vurgulayan Doğan, öğrenci velilerine seslendi. Doğan, “Öğrencilere, huzurlu ve sakin bir ev ortamı hazırlayın. Eleştiri ve emir verici ifadeler yerine esprili ifadeler kullanın. Çocuğunuzun yeteneklerini ve bilgi seviyesini iyi tanıyın. Zaman çalıcılar, TV, bilgisayar, telefon, oyunların kullanımına dikkat edin. Kıyaslamayın ve yermeyin, o da sizi kıyaslar ve beğenmezse ağırınıza gider. Genelleme yapmadan, hatalarını ve eksiklerini bulması için ona fırsat tanıyın. Onunla gurur duyduğunuzu, onu önemsediğinizi hissettirin. Çocuğunuzu üçüncü kişilere şikâyet etmeyin, başkasının yanında eleştirmeyin. Her zamanki kadar yemek, uyku ve sağlığı ile ilgilenin” dedi.

Sınava girecek öğrencilere başarı dileyen Bahar Doğan, “Benim sloganım şudur; Kazanmak var, kaybetmek var, vazgeçmek yok. Sevgili öğrenciler, öncelikle isteyin, kendinize güvenin ve olacağına inanın, başaracaksınız. YGS’ye girecek tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

OGRENCILERE-MORAL-VE-MOTIVASYON-GECESI-3