“ÖĞRETMENLER ÖZGÜRLEŞTİRİLMELİDİR”

Gazipaşa Eğitim Bir Sen İlçe Başkanı Ahmet Gül, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, öğretmenlerin özgürleştirilmesi gerektiğini söyledi.

GAZİPAŞA Eğitim Bir Sen İlçe Başkanı Ahmet Gül, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Açıklamasında öğretmenlik mesleğinin kutsallığının yanı sıra sorunlarına da değinen Gül, öğretmenlerin özgürleşmesi ve Öğretmenler Günü’nün sivilleştirilmesi gerektiğini kaydetti.

“ÖĞRETMENLER GÜNÜ SİVİLLEŞTİRİLMELİDİR”

Öğretmenler Günü’nün, bu güne kadar içi doldurulamayan, yasak savmak kabilinden törenler ve beylik konuşmalarla geçiştirildiğini belirten Gül, “Öğretmenler günü sivilleştirilmelidir. Çünkü pratikte herhangi bir katkı sunamayan, çocuk masumiyetinin suni teneffüsüyle bugüne kadar gelmiş, ideolojik devletin bir ritüeli olmaktan öteye geçemeyen bir ‘belirli’ gündür. 12 Eylül darbecilerinin ruhunu yansıtmakta ve izlerini taşımaktadır. Öğretmenler Günü vasıtasıyla yapılan törenler ve ritüeller sorgulanmaksızın her yıl tekrarlanmaktadır. Milletin duygu dünyasına, düşüncelerine, tercihlerine pranga vuran antidemokratik müdahalelerin zirve noktası olan darbenin akabinde; bu suçu işleyenlerin Öğretmenler Günü ihdas etmeleri, yapmak istedikleri mühendisliğe öğretmenleri de ortak etmek arzularından kaynaklanmıştır” dedi.

“İŞ GÜVENLİĞİ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

Kökü derinlerde bir Öğretmenler Günü özlemi içinde olduklarını belirten Gül sözlerini şöyle sürdürdü; “Bununla birlikte başta öğretmenlik mesleğini icra eden saygıdeğer öğretmenlerimizin ve diğer meslek gruplarının üzerinde estirilen iş güvenliği konusunda Eğitim Bir Sen var olduğu sürece dokunulamaz kırmızı çizgilerimizdendir. Bu böyle bilinmeli hiçbir sendikacının asparagas haberiyle öğretmenlerin tedirgin edilmesini doğru bulmuyoruz.  Öğretmeni ideolojik boyacı olarak değerlendirmeyen bir eğitim sistemi ışığında, ideolojik görüntüden sıyrılmış, öğretmenlerin gönülden iştirak edecekleri, kökü derinlerde bir Öğretmenler Günü özlemiyle, tüm öğretmenlerimizin emekleri karşısında eğiliyor, Öğretmenler Günü’nün sivilleştiği, öğretmenlerin özgürleştiği, mesleğin itibarının ön plana çıktığı günlerde buluşmak dileğiyle”

“ÖĞRETMENLERİN AĞIRLIĞINA YAKIŞIR KUTLAMA YAPILMALIDIR”

Öğretmenlik mesleğinin önemine, öğretmenlerin vazgeçilmezliğine ilişkin olumsuz görüş dile getiren, hiçbir toplum, hiçbir ülke ve hiçbir rejimin bugüne kadar görülmediğini ifade eden Gül, “Hal böyleyken, Öğretmenler Günü’nde öğretmenlerin vazgeçilmezliğine, öğretmenlik mesleğinin çok büyük önemine ilişkin hamaset yerine, öğretmenleri rahatsız eden dayatmalardan ziyade,  her yıl tekrarlatılan temcitten öteye geçilerek öğretmenlik mesleğinin ağırlığına yaraşır kutlamalar ön plana çıkarılmalıdır” diye konuştu.