“TEDAVİSİ PAHALI; ÖNLENMESİ KOLAY”

Akdeniz anemisi (Talasemi) hastalığı hakkında bilgi veren Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Canatan, hastalığın irsi olarak geçen, tedavisi zor ve pahalı olmasına karşın önlenmesinin kolay ve ucuz olduğunu söyledi.

TEDAVISI-PAHALI-ONLENMESI-KOLAY-2

İÇİŞLERİ Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı’nın Prodes kapsamında yürütmekte olduğu, ‘Talasemi Yerel Yöneticilerle El Ele’ projesi kapsamında, dün saat 14.00’te Belediye Kültür Merkezi’nde ‘Akdeniz anemisi’ olarak bilinen Talasemi hastalığı konusunda farkındalık yaratmak, hastalığı önlemek amacıyla eğitim semineri verildi. Yapılan eğitime, aileler ve öğrenciler katıldı. Eğitimde Akdeniz anemisi (Talasemi) hastalığı hakkında bilgi veren Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Canatan, hastalığın irsi olarak geçen, tedavisi zor ve pahalı olmasına karşın önlenmesinin kolay ve ucuz olduğunu söyledi. Talasemi taşıyıcısı anne ve babaların evliliğinden hasta çocukların dünyaya geldiğini belirtti.

“20 PROJE İÇİNDEN SEÇİLDİ”

Talasemi Yerel Yöneticilerle El Ele Projesi’nin 20 proje içinden seçildiğine değinen Canatan, “Akdeniz Kan Hastalıkları Derneği ve Akdeniz Kan Hastalıkları Olarak İl Dernekler Müdürlüğü’ne başvurduk. Antalya’dan giden yaklaşık 20 prodes projeler içinden bu proje kabul edildi” dedi. Amaçlarının hastalığı azaltmak olduğunu söyleyen Canatan, “Burada amacımız, 5 yılda bir yerel yönetimlerle yöneticiler değiştiği için, başta muhtarlarımız, nikah memurlarımız, imamlar, müftüler ve yerel yöneticileri Talasemi konusunda bilinçlendirmek ve Talasemi testlerinin programlı bir biçimde yapılmasını sürdürmek, bunun sonucunda da hasta çocuk doğumlarını önlemek. Asıl amacımız bu” şeklinde konuştu.

“ÇALIŞMALARIMIZ VERİMLİ GİDİYOR”

Çalışmaların 20 yıldan bu yana Antalya’da devam etiğini dile getiren prof. Dr. Canatan, “Çalışmalar sonucunda Antalya’ya ilk geldiğimizde, senede 40-50 çocuk hasta doğarken, 20 yılda aldığımız sonuçta hasta çocuk doğumu neredeyse sıfırlandı. Bu proje ile hasta doğum oranını yüzde 95’e kadar azaltmış olduk. Bu da çalışmanın çok verimli olduğunu göstermekte, bu hem aileler için önemli hem de toplum için önemli” dedi.

ÇALIŞMALARIN DEVAM ETMESİ GEREKİYOR”

Gerçekleştirilen projenin sağlıklı yaşamının yanında ekonomik olarak da devlete katkı sağladığını belirten Canatan, projenin devam etmesi gerektiğine de vurgu yaptı. Projenin yirmi yıllık süreç sonucunda Antalya ekonomisine sene de 15 milyon TL’lik bir tasarruf yaptığını belirten Canatan, “Buradaki proje durduğu an tekrar hastalık orta çıkacağı için bunun sürdürülebilir olması çok önemli. Onun için de bu mücadele 20 yıl önce başlattığımız gibi devam etmesi gerekiyor” diye konuştu.