TUNCER, HOCALI’YI UNUTMADI

ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Fehmi Tuncer, 26 Şubat 1992 tarihinde Ermeni askerlerin Hocalı kasabasında yaptığı katliam hakkında bir açıklama yaptı. ADD Şube Başkanı Tuncer, “26 Şubat 1992 tarihinde Karabağ Savaşı sırasında Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan Azeri sivillerin Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde katledilmesi olayıdır. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Hocalı Katliamını Dağlık Karabağ’ın işgalinden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sivil katliamı olarak nitelendirmiştir. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin resmî açıklamasına göre saldırıda 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetmiştir” dedi.

“ADD GAZİPAŞA ŞUBESİ OLARAK BU KATLİAMI ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

Ermeni güçleri 366. Alayın da desteği ile Hocalı Kasabası’nda giriş ve çıkışını kapatıp, Azeri resmî kaynaklarına göre, 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 sakin öldürülmüş, toplam 487 kişi ağır yaralanmıştır. 1275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur. Cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başları kesildiği cesetler üzerinde yapılan incelemelerde ortaya çıkmıştır. Üstelik bu vahşete hamile kadınların ve çocukların da maruz kaldığı tespit edilmiştir. ADD Gazipaşa Şubesi olarak bu katliamı asla unutmayacağız. Bu vesile ile katledilenlere bir kez daha rahmet yakınlarına ise sabırlar diliyoruz” dedi.

“DERNEK OLARAK GÜNLÜK EV YEMEĞİ ÇIKARIYORUZ”

ADD Şube Başkanı Tuncer, dernek olarak da çalışmalara devam ettiklerini belirtti. Şube Başkanı Tuncer, geçtiğimiz günlerde dernek binalarını taşıdıklarını söyledi. Tuncer, “Dernek binamızı geçtiğimiz günlerde H. Bilgiç İş Hanı’nın 3. katına taşıdık. Önce dernek binamız biraz küçüktü, şimdi daha geniş bir binaya taşındık. Üyelerimize daha rahat bir ortamda hizmet veriyoruz. Yeni yerimizde 70 kişinin rahatlıkla oturup kahvaltı yapacağı, yemek yiyeceği, sinema izleyeceği bir lokalimiz var. Burada günlük ev yemeği yapıyoruz ve üyelerimizin hizmetine sunuyoruz. Dernek olarak günlük ev yemeği çıkarıyoruz, cüzi bir fiyat karşılığında üyelerimiz ve vatandaşlarımız öğle yemeklerine dernek lokalimizde yiyebilir. Şube yönetimi olarak tüm gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” dedi.