TÜRKER: LANETLİYORUZ!

ÖNCEKİ gün Ankara’nın merkezinde yer alan Devlet Mahallesi’nde gerçekleştirilen saldırı sonucunda 28 kişi hayatını kaybettiği, 61 kişi yaralandığı terör saldırısını lanetleyen Eğitim-Sen Gazipaşa Şube Başkanı Muhammet Türker, bir basın açıklaması yaptı. Saldırılara yönelik getirilen yayın yasakların dikkat çekici olduğunu belirten Türker, “Diyarbakır-Bingöl karayolunda askeri konvoyun geçişi sırasında bu sabah patlama meydana geldi. Patlamada 6 askerin şehit oldu. Eğitim Sen olarak Ankara’da ve Diyarbakır’da gerçekleştirilen bu saldırıyı lanetliyor, yakınlarını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Daha önce olduğu gibi, son Ankara saldırısı sonrasında da “jet hızıyla” yayın yasağı getirilmesi dikkat çekicidir” dedi.

“SALDIRININ ARKASINDAKİ GÜÇLER HESAP VERMELİ”

Saldırıların kamuoyundan gizlenmeye çalışıldığına vurgu yapan Türker, “Geçmişte yaşanan benzer saldırı ve katliamlar dikkate alındığında, bu saldırının neden, nasıl ve kimler tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin bilgilerin iktidar tarafından kamuoyundan gizlenmeye çalışıldığı açıktır. Ankara’da yaşanan saldırının üzerindeki sis perdesi henüz net bir şekilde aralanmamışken, iktidarın 10 Ekim Ankara katliamı sonrasında yaptığı gibi asıl failleri koruyan bir tutum benimsemesi, yaşananları iç ve dış politikada yeni saldırı hazırlıklarının gerekçesi yapması şaşırtıcı olmayacaktır. Saldırıyla ilgili gerçekler tüm açıklığıyla ortaya çıkarılmalı, sorumlular, saldırının arkasındaki güçler ve bu saldırıya neden olanlar hesap vermelidir” diye konuştu.

“TÜRKİYE SALDIRI VE KATLİAMLARIN HEDEFİ HALİNE GELDİ”

İç ve dış politikada ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı söylem ve uygulamalardan uzak durulmasını belirten Türker, “10 Ekim’de Ankara’nın orta yerinde göz göre göre gerçekleşen katliam ve sonrasında yaşananlar dikkate alındığında, önce İstanbul Sultanahmet’te, son olarak Ankara’da yaşanan saldırının arkasında yatan nedenlerin ve gerçek faillerin belirlenmesinin ne kadar mümkün olacağı tartışmalıdır. Bu ve benzeri saldırıların sonuçları kadar, nedenleri de sorgulanmalıdır. Siyasi iktidarın “Ya başkanlık ya kaos” anlayışı doğrultusunda başlatmış olduğu “İçeride savaş, dışarıda savaş” politikası, Türkiye’yi böylesi saldırı ve katliamların hedefi haline getirmiştir. Yapılması gereken, iç ve dış politikada ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı söylem ve uygulamalardan uzak durmaktır. Aylardır ısrarla sürdürülen savaş ve şiddet politikalarındaki ısrar Türkiye’nin daha büyük saldırıların hedefi haline gelmesinden başka bir sonuç vermeyecektir. Eğitim Sen olarak Ankara’da ve Diyarbakır’da yaşanan saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz” dedi.