“YÜZDE 50 YARARLANAMIYOR”

İlçe Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı Arzu Kırbaç, çiftçilerin yüzde 50’sinin kooperatifin olanaklarından haberdar olmaması nedeniyle yararlanamadığını belirterek, tüm çiftçileri sahip oldukları olanaklardan ve desteklerden yararlanmaya davet etti.

İLÇE Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı Arzu Kırbaç, kooperatifin çiftçilere birçok alanda kolaylık sağladığını ve destek verdiğini söyledi. İlçede kooperatifin olanaklarından çiftçilerin yüzde 50’sinin haberdar olmadığını ve bu nedenle yararlanamadığını belirten Kırbaç, çiftçileri desteklerden yararlanmaya davet etti.

“TARSİM’İ TARIM KREDİDE YAPTIRIN”

Türkiye Tarım Sigortaları Sistemi’ne (TARSİM) kayıt yaptıran çiftçilerin priminin yarısını devletin ödediğini hatırlatan Kırbaç, “Ortalama bir dönümün çiftçiye maliyeti 300-350 lira, 350’sini de devlet ödüyor. Hasar durumunda ödemeni alıyorsun. TARSİM yaptıran çiftçi, alırken de kazanır. Çiftçilerimiz mutlaka TARSİM yaptırılmalı. TARSİM’i eğer bize yaptırırsanız, hem Ziraat Bankası’ndan faiz indirimi alıyorsunuz hem de kooperatifimizden faiz indirimi kazanıyorsunuz. TARSİM’de en kazançlı olduğunuz yer, tarım krediler” dedi.

“GELİN FİYAT SORUN PAHALIYSA YİNE DIŞARIDAN ALIN”

İlçe Tarım Kredi Kooperatifi’nde ithal Sibirya kömürünün 25 kilogramının 17 TL’den satıldığını, 6 ay 0 faizli motorin satışı yapıldığını ve çiftçilerin bu imkanları da değerlendirmesini istediğini belirten Kırbaç, “Örneğin Amerikan Sofia dediğimiz fasulye tohumlarımız var, kara borsaya düşmedi bizde satılıyor. Mesela demirdöküm dökme sobalarımız var, fiyatı 150 lira. İnsanlar dışarıdan teneke soba alıyor, soba bir yıl sonra deliniyor, yenisini alıyorlar. Gelsinler buradan alsınlar. Ben Gazipaşa çiftçisinin tarım krediye gelmeden alış veriş yapmasını istemem. Çiftçi ister vadeli, ister peşin alsın ama önce bize fiyat sorsun. Pahalıysa yine dışarıdan alsın. İMECE’nin tek bayisi de biziz. Ürünlerimiz ve imkanlarımız saymakla bitmez. Gazipaşa çiftçisinin yüzde 50’sinden fazlası bunun farkında değil” diye konuştu.

“TARIM KREDİDE ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ”

Tarım kredide her şeyin en iyisinin olduğunu belirten Kırbaç, sözlerini şöyle sürdürdü; “Tohumluk buğday alımını çiftçilerimiz her yıl geciktiriyor, Alanya, Demirtaş kendi malını bitiriyor bizimkini de bitiriyor. Gazipaşalı çok sonra tohum almaya geliyor. Bütün olanaklara rağmen Gazipaşalı çiftçilerin tarım krediye gelmesini sağlayamadık. Çok üzülüyorum, hala insanlarda eski alışkanlar var. Biraz önümüzü görerek çiftçilik yapalım. Ucuzunu istiyorum diyene, muadilini de koyuyoruz. Ziraat Bankası’ndan kredi kullananlar tarım krediden kullanamıyor zannediyorlar o geçmişte kaldı. Bankadan paranı, tarım krediden malını alabiliyorsun, artık birbirine engel değil. Hala millet birbirine 20 kişi kefil oluyor zannediyor. Şimdi herkesin kendi kefili var, kimse kimseye kefil olmuyor. Tarım kredide birçok şey değişti. Bütün çiftçilerimiz gönül rahatlığı ile gelebilirler” dedi.