“130 ÇİFTÇİ MAĞDUR”

Koru Mahallesi Muhtarı Volkan Özalp, AKEDAŞ ve Sulama Birliği arasında yaşanan anlaşmazlıktan dolayı yaş sebze üretimi yapan 138 çiftçinin mağdur olduğunu belirterek, sulama işinin ASAT’a devredilmesi için girişimde bulunduklarını söyledi.

CHP İlçe Başkanı Bülent Kocabaş, Koru, Ekmel ve Bakılar mahallelerinde çiftçilerin sulama suyu sorunlarına dikkat çekerek yetkililere sorunların çözülmesi için çağırıda bulunmuştu. Kocabaş’ın bu çıkışının ardından sorun kamuoyunun da dikkatini çekti.

“ASAT’A DEVREDİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Sulama sorununun yaşandığı mahallelerden biri olan Koru Mahallesi Muhtarı Volkan Özalp bu sıkıntının sürekli yaşandığını belirterek, “Üyelerin bir kısmının Sulama Birliği’ne borcu oluyor. 150 kayıtlı üye varsa 40 kişinin borcu var. 110 kişi mağdur oluyor. Sıkıntı AKEDAŞ ile Sulama Birliği arasında yaşanan sorundan kaynaklanıyor. Sulama Birliği AKEDAŞ’ın parasını ödeyemiyor, vatandaştan aldığı para yetmiyor. Biz bunun ASAT’a devredilmesini istiyoruz. Bununla ilgili girişimlerde bulunduk. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ise ‘zarar tespitini ağaç kuruduktan sonra yaparız’ diyor o hale gelinceye kadar vatandaşın tarlasında hiçbir şey kalmıyor. Şu anda 130 çiftçi mağdur. Yaş sebze ekimi yapılan yerlerde şu anda tam verim alınacak zaman. Su olmaması çok kötü, şu anda mutlaka su olması lazım. Sulamadan yararlanamayanların mahsulü kurudu. Bu soruna bir an önce çözüm bulunmasını istiyoruz” dedi.

“ÇİFTÇİ BORCUNU ÖDEMİYOR”

Konuyla ilgili açıklama yapan Gazipaşa Sulama Birliği Başkanı Ali Çelik, “Vatandaş para ödemediği için elektrikleri kesildi. Geçen yıl da aynı sorunlar yaşandı. Şu anda yine aynı sıkıntıyı yaşıyoruz. Vatandaş borcunu ödediği takdirde sıkıntı yaşanmayacak ancak aksaklıklar yaşıyoruz. Oda olarak sorunun ortadan kaldırılması için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

“SORUNUN BUGÜN ÇÖZÜLMESİNİ BEKLİYORUZ”

Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik de çiftçilerin yaşadığı sorunu yakından takip ettiğini belirterek, “Elektrik parası yatırılmadığı için elektrik kesilince sulamada yapılamadı.  Vatandaş ‘biz yatırdık’ diyor. AKEDAŞ ise ‘Ödenmedi’ Oda olarak çözmeye çalışıyoruz. Görüşmelerimiz devam ediyor. Bugün itibariyle sorunun ortadan kalkacağını söylediler.  Burada parasını yatıran çiftçinin de yatırmayanın da suyu kesiliyor. Parasını ödeyen çiftçi de mağdur edildi. Eğer çözülmezse elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

130-ÇİFTÇİ-MAĞDUR-2