3 BİN ÖĞRENCİLİ FAKÜLTE YAPILACAK

Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Gazipaşa Kaymakamı Kadir Ekinci, Gazipaşa Belediye Başkanı Adil Çelik, Kredi Yurtlar Kurumu Antalya Bölge Müdürü Mustafa Sabri AK ve Ak Parti Gazipaşa İlçe Başkanı Yakup Pişkin, Gazipaşa’da yurt tespit çalışması için toplandı. Toplantı sonrasında çıkan sürpriz kararla Gazipaşa’nın çehresi değişecek.

SIYASILERDEN-GAZIPASAYA-AKIN-2

ALANYA Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Gazipaşa M. Rahmi Büyükballı Meslek Yüksek Okulu’nda, Gazipaşa Kaymakamı Kadir Ekinci, Gazipaşa Belediye Başkanı Adil Çelik, Kredi Yurtlar Kurumu Antalya Bölge Müdürü Mustafa Sabri AK ve Ak Parti Gazipaşa İlçe Başkanı Yakup Pişkin ile bir araya gelerek Gazipaşa’ya yapılacak olan öğrenci yurdu için yer tespit çalışması yaptılar. Toplantı sonrasında Gazipaşa’yı yakından ilgilendirecek önemli kararlar çıktı. Toplantıda 3 bin öğrenci kapasiteli bir fakülte ve 3 yüz kapasiteli bir öğrenci yurdu yapılması kararlaştırıldı.

GAZİPAŞA’YA 3 BİN ÖĞRENCİ KAPASİTELİ FAKÜLTE

Toplantı öncesi “Bizim önceliğimiz yurt” diyen Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, toplantı sonrası alınan kararla basın mensuplarına ters köşe yaptı. Toplantı tamamlandıktan sonra açıklama yapan Ak Parti Gazipaşa İlçe Başkanı Yakup Pişkin, Gazipaşa halkına müjdeli bir haber verdi.  Pişkin, “Gazipaşa’ya en az 3 bin öğrenci kapasitesi olan, beşi ya da altı bölümlü, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi açılacak” dedi.

“GAZİPAŞA KAZANACAK”

Fakültenin, Gazipaşa’ya büyük bir getiri sağlayacağını belirten Pişkin, “Felsefe, Psikoloji ve sosyoloji gibi bölümlerinde içinde olduğu birçok bölüm açılacak. İlk etapta 3 bin olan öğrenci kapasitemiz iler ki yıllarda daha fazla artacak. Bütün bu hizmetlerle birlikte Gazipaşa daha iyi bir noktaya gelecek. Üniversite ile birlikte Gazipaşa daha fazla kalkınacak, sonuç olarak Gazipaşa kazanacak” diye konuştu.

“POPÜLER FAKÜLTELERDEN BİRİ”

Gelecekte iş sıkıntısı olamayacak bölümlerden birinin açılacağını bildiren Pişkin, “Rektör Beyin bize söylediğine göre şu anda en popüler fakültelerden biri. Öğrencilerin mezun olduğu zaman hayata en kolay atılabilecekleri bir olduğu için fikir birliği ile bunu kararlaştırdık.  İnşallah halkımız için hayırlı olur” dedi.

“2017 YILINDA AÇILACAK”

Alınan kararların üst mercilere gönderileceğini söyleyen Pişkin, “Rektörlük, aldığımız kararı Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) gönderecek, oradan Bakanlar Kurulu’na geçecek ve 2017 yılında açılma olasılığı çok büyük. Çalışmaların en kısa zamanda tamamlanması için çalışacağız. Ayrıca 2 yıllıklara ek bölümler açılacak.  2016 yılında 2 ya da 3 tane bölüm açılacak. Teklif yapılmış zaten, öğrenci sayısını hızla yükseltmeyi amaçlıyoruz” dedi.

300 ÖĞRENCİ KAPASİTELİ YURT

Pişkin açıklamasını Gazipaşa’ya yapılacak olan 3 yüz öğrenci kapasiteli yurt yapılacağını ve bu kapasitenin öğrenci sayısına göre 8 yüz ve bine çıkarılabileceğini söyledi.

Toplantı öncesinde açıklama yapan Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Gazipaşa’da en büyük eksiğin öğrenci yurdu olduğunu belirtti. 4 aydır Alanya Alaaddin Keykubat üniversitesi rektörü olarak görev yaptığını belirten Pınarbaşı, “Gazipaşa’da fark ettik ki en büyük eksiğimiz öğrencilerimizin kalacağı yurt binası. Bu amaçla bugün burada Sayın Gazipaşa kaymakamımız, Sayın Gazipaşa Belediye başkanımız, Kredi Yurtlar Kurumu Bölge Müdürümüz, Ak Parti Gazipaşa İlçe Başkanımızla toplu olarak bir araya geldik” demişti.

“TARIM YA DA BAŞKA BİR FAKÜLTE AÇILABİLİR”

Gazipaşa’nın büyümeye müsait bir yer olduğunun altını çizen Rektör Pınarbaşı, toplantı öncesinde basın mensuplarının fakülte sorularını alttan alarak kısa cevaplar vermişti. Rektör Pınarbaşı “Gazipaşa gelişime açık bir ilçe. Burada havaalanının olması bunun bir göstergesi. Gazipaşa inşallah gerek turizmde gerek tarımda yakın sürede büyüyecektir diye tahmin ediyorum. Burada meslek yüksek okulumuz var ama iler ki aşamada bir fakülte açılabilir. Bunları kaymakamımız ve belediye başkanımız ile konuştuk. Bu konuları değerlendiriyoruz. Tarımla ilgili bir fakülte ya da başka bir fakülte açabiliriz. Önce yer sorunumuzu bir çözelim ondan sonra fakülte kurulması konusunda da daha iler ki dönemlerde planlama yapacağız” şeklinde konuşmuş, fakülte ile ilgili ipucu vermemişti.

3-BIN-OGRENCILI-FAKULTE-YAPILACAK-2