“ACİLEN BİR FEN LİSESİ GEREKİYOR”

Gazipaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aktaş, Antalya Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği içerisinde İl Başarı Arttırma Projesi (İLBAP) çerçevesinde yapılan Performans Takip Sınavı sonucunda Gazipaşa’nın 8’inci sınıflarının il birinci olduğunu açıkladı. Aktaş, “İlçemizde fen lisesi olmadığı için yaşanan beyin göçünden dolayı liselerde, sekizinci sınıflar kadar başarılı değiliz. İlçemize acilen bir fen lisesi lazım” dedi.

GAZİPAŞA İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aktaş, Antalya Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği içerisinde İLBAP yani İl Başarı Arttırma Projesi çerçevesinde yapılan Performans Takip Sınavı sonucunda Gazipaşa’nın 8’inci sınıflarının il birincisi olduğunu açıkladı. Alınan sonuçlardan memnun olduğunu belirten Aktaş, “Özellikle bu sınavların sonucunda 8. sınıflarda 77.62 net ve 447.99 puanla Antalya birincisiyiz. 7. sınıflarda 57.02 net ve 428. 742 puanla Antalya 3’üncüsü, 6’ncı sınıflarda ise 58.03 net ve 453.188 puanla Antalya 2’ncisi olduk. Bu başarı 3 yıldır Antalya’da özellikle 8. sınıflarda derece yapıyoruz ve bu yılda o derecemizi kanıtlamış durumdayız. Burada bizim bir yıl değil sürekli zirvede kaldığımız, başarımızın sürekli devam etmesi bizler için bir gurur kaynağı. Bu da başarının bir tesadüf olmadığını ve sürekli başarılı bir şekilde eğitim öğretime devam edilen ilçemizde Sayın Kaymakamımız Kadir Ekinci başkanlığında devam ediyor. Bundan dolayı bu başarıda emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyorum. Başarılarının inşallah bu dönem ve seneye de artarak devam etmesini diliyorum” dedi.

“İLÇE BAŞARASI İÇİN FEN LİSESİ ŞART”

8’inci sınıflarda alınan başarıların liselerde yakalanmadığını dile getiren Aktaş, “TEOG’da Antalya birincisiyiz, ama liseye geldiğimizde 9, 10, 11 gibi derecelerimiz var.  Bu derecelerimiz de gösteriyor ki bu tabloda ilçemizde acilen bir fen lisesi gerektiğini gösteriyor. Bizim iyi öğrencilerimizin dışarıya gitmesinden dolayı yani beyin göçünden dolayı bizim lisedeki başarımız biraz daha düşüyor. Antalya genelinde baktığımız zaman bazı ilçelerimizde fen lisesi olan ilçelerimizin başarısı yüksek, fen lisesi olmayan ilçelerimizin başarısının daha düşük olduğunu 19 ilçenin durumundan da görebiliriz. O nedenle bu tablodan kesinlikle Gazipaşa’nın fen lisesini hak ettiğini böyle bir lisenin buraya gerekli olduğunu düşünüyorum.  Bu konularda da kaymakamlık ve milli eğitim müdürlüğü olarak çalışmalarımız devam etmekte. İnşallah seneye yapılacak olan 16 derslikli Anadolu lisemizi Gazipaşa fen lisesi olarak açılması fikrimiz olacak. Bunu başarırsak bu açığı da bu şekilde kapatmış olacağız” dedi.

“LİSELERDE BAYAĞI BİR BAŞARI KAT ETTİK”

PTS çerçevesinde liselerde başarı bir kat ettiklerini belirten Aktaş, “Lisede geçen sene yapılan PTS de 12’nci sınıflarda 18’inci sıradaydık. Diğerlerinde de 16-17 civarındaydı. Bu yıl itibariyle 9. sınıflarda 207.579 puanla 14. sıraya yükseldik, 10’uncu sınıflarda 208. 157 puanla 10’uncu sıraya, 11’inci sınıflarda 177.836 puanla 8’inci sıraya, 12. sınıflarda da 190.170 puanla 18’incilikten 12’nciliğe yükseldik.  Bu da liselerde bayağı bir başarı kat ettiğimizi gösteriyor.

“YETİŞTİRME KURSLARI BAŞARILI OLDU”

Başarıların artmasında yetiştirme kurslarının büyük rol olduğunu vurgulayan Aktaş, “Hem ortaokullarda hem de liselerdeki başarımızın artmasında bu yıl itibariyle açtığımız hafta sonları yetiştirme kurslarının çok etkili olduğunu söylemek istiyorum. Okullarımızda kurslar devam ediyor. Kurslarımızın başarılı öğretmenler tarafından öğrencilerimize verilmesi dolayısıyla burada başarılı olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Tüm öğrenci ve öğretmenlerimizi başarılardan dolayı kutluyoruz.” diye konuştu.

“PTS DOLAYISI İLE LİSELER TATİL”

13 Mart’ta yapılacak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) dolayısı ile 12’nci sınıfların Performans Takip Sınavı’nın YGS’ye hazırlık oldun diye bugün yapılacağını belirten Aktaş, “Bugün liselerimizde 12’nci sınıflarımız saat 09.00- 12.00 arası Performans Takip Sınavına gireceği için liselerimizde okullar tatil ancak diğer okullarda eğitim ve öğretime devam edilecek. Yarın 40 salonda 647 öğrencimiz sınava girecek ve sınavda 164 öğretmenimiz görev alacak, öğrencilerimize ve öğretmenlerimize başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.