ADD KONGRESİNİ YAPTI

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Gazipaşa Şubesi, olağan genel kurulu H. Bilgiç İşhanı’nın 3. Katında bulunan dernekte gerçekleştirdi.

ADD-KONGRESINI-YAPTI-2

DÜN saat 11.00’de başlayan kongrede, iki yıldır Atatürkçü Düşünce Derneği Gazipaşa Şube Başkanlığını sürdüren Fehmi Tuncer ve yönetim kurulu üyeleri olağan genel kurulda yeniden aday oldu. Kongreye ADD Gazipaşa Şube yönetiminin yanı sıra, üyeler, siyasi parti temsilcileri ile eğitim sendikaları üyeleri katıldı. Kongrenin açılış konuşmasını yapan Fehmi Tuncer, 2 yıl boyunca zor şartlarda görev yaptıklarını belirterek, “Bizler göreve gelirken, derneğimize her daim ileriye götürmek için mücadele ettik, çalıştık. 2 yıl boyunca büyük bir özveri ile görev yapan yönetim kurulundaki arkadaşlarıma, bizlere maddi manevi desteklerini esirgemeyen tüm gönül dostlarına teşekkür ediyorum. Çok sayıda üyemiz olmasına rağmen, ilk kongrede yeterli çoğunluğu sağlayamadık. Tüm üyelerimizin bu derneğe sahip çıkması gerekiyor” dedi.

Başkan Tuncer’in açılış konuşmasının ardından divan oluşturuldu. Divan başkanlığına geçmiş başkanlardan Erhan Metin oybirliği ile seçildi. Hüseyin Koç ve Tuncer Balkış ise yazman olarak divanda görev aldı. Divan oluşumunun ardından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları adına saygı duruşunda bulunuldu ve hep bir ağızdan İstiklal Marşı okundu. Hesap inceleme komisyonu oluşturulduktan sonra, yönetim ve denetim kurulu raporları, gelir-gider cetvelleri ve tahmini bütçe okundu. Hesap inceleme komisyonu raporunun okunmasının ardından, raporlar üzerine konuşmalar yapıldı. Yönetim ve denetim kurullarının aklanma oylaması yapıldı.

“CİDDİ BİR İNSAN POTANSİYELİ İLE KARŞILAŞTIK”

ADD Gazipaşa Şubesi’nin 2 yıllık çalışma raporu ADD Gazipaşa Şube Başkan Yardımcısı Av. Ali Akyol tarafından okundu. Av. Akyol, 2 yıl içinde yaptıkları çalışmaları, yaptıkları ve yapacakları projeler hakkında bilgiler verdi. Akyol, derneğin kabuk değiştirdiğini belirterek, “Yaklaşık 15 yıl evvel derneğimizin Gazipaşa şubesini kurarak bu günlere getiren bütün kurucu üyelerimize, yöneticilerimize ve başkanlarımıza sonsuz bir teşekkürü borç bilirim. Yaklaşık 2 yıl evvel göreve geldiğimizde, 350’den fazla üyesi ile 15 yıllık yoğun bir çalışmanın neticesi olarak ciddi bir insan potansiyeli ile karşılaştık. Fakat bu insan potansiyelini siyasete kanalize edecek ekonomik ve siyasal araçlardan yoksunduk. Göreve geldiğimizde, derneğin tek geliri; rehabilitasyon merkezinin derneğin üzerinden üçüncü bir kişiye kiralanması neticesi elde edilen az miktarda bir kira geliri idi. Bu kira geliri ile, derneğimizin telefon elektrik su faturası gibi zorunlu ihtiyaçları ancak karşılanabilmekteydi. Yine 350’den fazla üyemiz olmasına rağmen, yıllık aidat geliri nerede ise yok düzeydeydi” dedi.

KÜLTÜR MERKEZİ YAPACAĞIZ

Av. Akyol, önümüzdeki süreçte derneğe bir kültür merkezi kazandırmak istediklerini belirterek, “Göreve geldikten sonra, derneğimiz adına aylık bir gazete çıkarttık ve yaptığımız faaliyetleri üyelerimize duyurmaya başladık. Şevki Metin Öğrenci Yurdu’nu faaliyete geçirerek öğrencilerimizin barınma ihtiyaçları karşıladık. Derneğimize yeni araçlar aldık. Hizmet binamızı ve lokal projemizi hayata geçirdik. Önümüzdeki süreçte en önemli işimiz derneğimiz Kültür Merkezi kazandırmak. Bununla ilgili çalışmalarımıza başladık. Ayrıca Gençlik Kampı projemiz üzerinde de çalışıyoruz. Derneğimize kapalı kasa bir kamyonet satın alarak yaş sebze-meyve toplayarak gelir elde etmek istiyoruz. Derneğimizin devamlı faaliyetlerini aksatmadan devam ettirdik. Bu projeler, yönetim kurulumuzdaki herhangi bir bireyin veya bu yönetimin tek başına başarısı değildir. Bu başarılar, bu derneği zor şartlarda kurarak bu günlere getiren bütün eski yöneticilerimizin, başkanlarımızın, üyelerimizin ve sempatizanlarımızın ortak başarısıdır. Zira bu projeler hayata geçirilirken, bütün üyelerimizden destek aldık ve almaya da devam edeceğiz” dedi.

“KEMALİST İDEOLOJİ 97 YILLIK BİR ULU ÇINARDIR”

Akyol, “Bizim anlayışımıza göre; geçmiş olmadan bizler olamazdık ve bizler olmadan gelecek de olamaz. Kemalist ideoloji 97 yıllık bir ulu çınardır. Bu çınarın tohumu 1919 yılında Mustafa Kemal Paşa tarafından Samsun da toprağa atılmıştır. Bu ulu çınarın kökleri, Orhun anıtlarından, Bilge Kağan’dan, Malazgirt’ten, Ziya Gökalp’lardan, Namık Kemal’lerden, Plevne Gazisi Osman Paşa’lardan, Sultan Galiyefler’den beslenir. Yine bu ulu çınarın gövdesinde İnönü’lerin; Kubilay’ların; Talat Aydemir’lerin; Doğan Avcıoğulları’nın, Uğur Mumcu’ların Bahriye Üçok’ların, Muammer Aksoy’ların, Ahmet Taner Kışlalı’ların alın terleri ve kanları vardır. İlçemizde de bu ulu çınarın dallarını yeşerten pek çok büyüğümüz bulunmaktadır. Bizler bu ulu çınarın birer yaprağıyız. Köklerimizden koptuğumuz zaman kurur gideriz. Bizler; geçmişimizin değerini bilen bir yönetim olarak bu güne kadar en büyük desteği de bu insanlardan aldık” diye konuştu.

169 KAYITLI ÜYEDEN 56 ÜYE OY KULLANDI

169 kayıtlı üyeden 56 üye sandık başına giderek oy kullandı. 56 oydan, 53’ü geçerli sayılırken, 2 oy geçersiz, 1 oy ise boş çıktı. Geçerli 53 oydan en fazla oyu alan Fehmi Tuncer, Gözlem Eyler, Emine Koç, Ali Akyol, Tekin Ildız, Mustafa Karagöz ve Hatice Cebeci yönetimi seçildi. Denetim Kurulu üyeliklerine, Abdullah Çelik, Fazıl Taşlı ve Erdoğan Güven, Disiplin Kurulu’na ise Ünal Keskin, Tuncel Balkış ve İhsan Çetin seçildi. Fikret Çalışkan, Tahir Özdemir ve Zeliha Deniz ise Genel Kurul Delegesi oldular. ADD Gazipaşa Şubesi önümüzdeki günlerde toplanarak, görev dağılımı yapacak ve yeni başkanını belirleyecek.

ADD-KONGRESINI-YAPTI-3