AKBOĞA ÇEDAŞ’A GENEL MÜDÜR OLDU

AKDENİZ Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin (AEDAŞ), Gazipaşa, Alanya ve Gündoğmuş ilçelerini kapsayan yeni yapılandırma modeliyle, Alanya Bölge Koordinatörlüğüne Ağustos 2014 tarihinde atanan Ahmet Sait Akboğa, Çamlıbel Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (ÇEDAŞ) Genel Müdürlüğü’ne atandı. Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi olan Alanya’da yılların birikmiş sorunlarını, AEDAŞ’ın desteği ile çok kısa bir sürede çözüme kavuşturan, turizmciler ile esnaflar başta olmak üzere her kesimden insanın takdirini kazanan, başarısı AEDAŞ üst yönetiminin de dikkatinden kaçmayan Akboğa, bu başarısının ardından Sivas, Yozgat ve Tokat illerine hizmet veren ÇEDAŞ’ın genel müdürlüğüne atandı.

JENARATÖRSÜZ TURİZM GERÇEK OLDU

Alanya’nın kangren haline gelen elektrik sorununu, özelleştirme sonrasında kaliteli ve sürekli enerji sağlayarak çözüme kavuşturmak için çalışmalarına hız veren AKDENİZ EDAŞ, enerji sektöründeki tecrübesi nedeniyle Ahmet Sait Akboğa’yı yeni yapılandırma ile Bölge Koordinatörü olarak göreve getirmişti. Aktif yönetimi ve başarılı çalışmaları ile 1,5 yılda yapılan başarılı alt yapı çalışmaları Alanya’da tüm kesimlerce takdir edilmişti. Yaptığı altyapı ve modernizasyon çalışmaları neticesinde tüketimin en yoğun olduğu yaz aylarında bile uzun süren kesintilere son veren Akboğa, 2015 yılında çalışmalarının karşılığını aldı. Tüm zamanların en fazla tüketiminin olduğu 2015 yılı yaz sezonunda Alanya halkı neredeyse jeneratörü unuttu.

Akdeniz EDAŞ Alanya’ya verdiği önemi, 10 yıllarca yapılamayan altyapı yatırımlarını 1.5 yıl içinde ilçeye yaparak gösterdi. Bu başarıda büyük pay sahibi olan Akboğa, terfi ettirilerek ÇEDAŞ Genel Müdür olarak atandı.

AHMET SAİT AKBOĞA KİMDİR?

Sivas, Yozgat ve Tokat illerini kapsayan Çamlıbel EDAŞ Genel Müdürlüğü görevini sürdürecek olan Elektrik Elektronik Mühendisi ve İşletme Mastırı yapan Ahmet Sait Akboğa, 10 yılı aşkın bir süre Ankara’da TEDAŞ Genel Müdürlüğünde çalıştı. Daha sonra Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nda (EPDK) görev yapan 40 yaşındaki Akboğa, Elektrik Dağıtım özelleşmeleri ile birlikte Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş’de (DEDAŞ) Sistem İşletme Direktörlüğü, Diyarbakır İl Müdürlüğü, AEDAŞ’ta ise Burdur İl Müdürlüğü ve Alanya, Gazipaşa, Gündoğmuş Bölge Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu.

Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye ait sorumluluk sahası Sivas, Tokat ve Yozgat İllerinden oluşmakta olup Şirket merkezi Sivas’tır. ÇEDAŞ 52.000 km2’lik alanda yaklaşık 750.000 aboneye elektrik dağıtım hizmeti vermektedir.