“ARTIK YETER, AKIL DEĞİL HESAP VERİN!”

Eğitim Sen Gazipaşa Şube Başkanı Muhammet Türker, İstanbul Taksim’de yaşanan bombalı terör saldırısı sonrası yaptığı basın açıklamasında, hükümeti hesap vermeye çağırdı. Türker,  İstanbul’da yapılan bombalı saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, ölenlerin yakınlarına başsağlığı yaralılara acil şifa diledi.

YAŞAM hakkının tehdit edildiğini dile getiren Türker, Yüzümüzü nereye dönsek, hangi yana göz ucuyla baksak şiddet ve katliam haberleri bir tokat gibi yüzümüze çarpıyor. Yiten canlara her gün yenileri ekleniyor. Akıl sağlımız, can güvenliğimiz, yaşam hakkımız tehdit ediliyor, nefes alamaz hale getiriliyoruz! İstanbul Taksim’de gerçekleştirilen saldırı, şu ana kadar edindiğimiz bilgiye göre 5 kişinin yaşamını yitirmesine, onlarca kişinin de yaralanmasına neden olmuştur. Sivil halkı hedef alan bu saldırıyı kınıyor, hükümeti hesap vermeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

“SİVİL HALKA SALDIRI İNSANLIK SUÇU”

Hükümetin bu saldırılara karşı, seyirci kalmaması gerektiğini belirten Türker, “Eğitim Sen olarak sivil halka yönelik saldırıların insanlık suçu olduğunu bir kez daha belirtiyor, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz. Bizler için bu kadar acı ve gözyaşıyla yaşamak her gün daha fazla zorlaşırken, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere hükümetin iktidarını korumak pahasına tüm ülkeyi uçurumun kenarına getirmesine daha fazla seyirci kalınmamalıdır!” diye konuştu.

Türker açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “ ‘Ben gidersem devlet yıkılır’ diyerek hukuku askıya alanlara, Kendi can güvenliklerini en üst düzeyde sağlayıp, halka ‘teyit edilmemiş bilgilere’ inanmayın diyenlere, ‘Terörle yaşamaya alışmalıyız’ diyerek topluma akıl verenlere, ‘Ya Başkanlık Ya Kaos’ manşeti atarak yandaşlığın zirvesine bayrak dikenlere, Televizyon ekranlarına çıkıp saldırılara ve katliamlara engel olmanın demokrasiyle değil, diktatörlükle mümkün olacağını savunan ‘terör uzmanlarına’, karşı tüm emek ve demokrasi güçleri ‘yeter artık!’ demeli. Savaşa karşı barışın, ölümlere karşı yaşamın sesini daha gür haykırmalıdır! Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki bu süreçten tek çıkış yolu güçlü bir demokrasi inşasından geçmektedir. Yüzlerce insanın yaşamını söndüren bir süreçte bir defa dahi siyasi sorumluluk üstlenmeyen, barış talep eden akademisyenleri tutuklayan, gazetelere baskın yapıp gazetecileri tutuklayan, toplumun tüm muhalif kesimlerini “terör suçu” ile ilişkilendiren, kendisinden olanı makbul, olmayanı ise potansiyel suçlu ilan eden siyasi akıl, topluma daha fazla acı ve gözyaşı dışında bir şey sunamayacaktır!

İçişleri Bakanı, Emniyet Genel Müdürü ve İstanbul Valisi başta olmak üzere tüm sorumlular derhal görevden alınmalıdır.”