AV SEZONU SONA ERDİ

ORMAN ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü Antalya Şube Müdürlüğü, Antalya’da 2015-2016 yılı kara avcılığı ‘av sezonu’nun sona erdiğini bildirdi. 21 Şubat 2016 tarihi itibariyle av sezonun sona erdiği belirtilen açıklamada yasal olarak kara avcılığının ‘av sezonu’ içerisinde yapılabildiği belirtildi. Açıklamada, av sezonunun av ve yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme gibi yaşama evrelerinin dikkate alınarak belirlendiği kaydedildi. 2015-2016 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu kararı ile belirlenen kara avcılığı sezonunun tüm ülkede 15 Ağustos 2015 tarihinde başladığı ve 21 Şubat 2016 tarihinde sona erdiğine dikkat çekilen açıklamada bu tarihten itibaren 2016 yılı Ağustos ayına kadar kara avcılığı yapılmasının tüm yurtta yasaklandığı bilgisi paylaşıldı.

Yaban hayvanlarının eşleşme, üreme ve yavru büyütme dönemini kapsayan bu sürede avcılık yapılmasının Türkiye yaban hayatına ciddi zarar verdiği ifade edilen açıklamada, yasa dışı avcılığın yapılması durumunda en yakın Doğa Koruma ve Milli Parklar görevlilerine, polis ve jandarma teşkilatlarına ihbar edilmesi istendi.

YASAK AVLANMAYA YASAL İŞLEM YAPILACAK

Av sezonu dışında 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu hükümlerine muhalefet edenler hakkında yasal işlem yapılacağına dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Av sezonu dışında avlanılmaması, av ve yaban hayvanlarının rahatsız edilmemesi, yavru ve yumurtalarının toplanmaması ve bu tür yasadışı faaliyetlerde bulunanların Orman ve Su İşleri İl Şube Müdürlükleri ile Orman İşletme Müdürlükleri, jandarma ve emniyet birimlerine ve Fahri Av Müfettişlerimize bildirilmesi hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi sürdürülebilir av ve yaban hayatı yönetimi açısından önem araz etmekte olup, av sezonu dışında 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu hükümlerine muhalefet edenler hakkında yasal işlem yapılacaktır.”

“KARA AV YASAĞININ BAŞLADI”

Gazipaşa Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Hasan Tuncel, kara av yasağının başladığını bildirdi. Hasan Tuncel yasal olarak kara avcılığının sadece belirlenen av sezonu döneminde yapıldığını anımsattı. Av sezonun 21 Şubat tarihi itibarıyla sona ererek, av yasaklarının başladığını belirten Tuncel, “Av sezonu, av ve yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme gibi yaşama evreleri dikkate alınarak belirlenmekte olup 2015-2016 av sezonu Merkez Av Komisyon kararı ile 15 Ağustos 2015-21 Şubat 2016 tarihleri arasında belirlenmişti” dedi. Tuncel, av sezonu dışında avlanmanın yasak olduğunun altını çizerek, yasağa uymayanlar hakkında 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu’na muhalefet suçundan yasal işlem yapılacağı uyarısında bulundu.