BAĞ-KUR PRİM ZAMLARI ÇİFTÇİYİ YARALADI

Hükümetin asgari ücreti bin 300 TL yapmasının ardından Esnaf ve Tarım Bağkur primlerine yapılan zamlar çiftçiyi ve esnafı zor duruma düşürdü. Bağ-kurlarını ödeyemeyeceklerini belirten çiftçiler yetkililerden yardım istedi. Bazı çiftçilerin ise Bağ-kurlarını iptal ettirdikleri ortaya çıktı.

ASGARİ ücretin bin 300 TL olmasından sonra SGK tarım Bağ-kur primlerine yapılan zamlar çiftçiyi zor duruma düşürdü. 322 TL’den 436 TL’ye çıkarılan Bağ-kur primlerini ödemede zorluk çekeceklerini belirten çiftçiler, devletten yapılan zamların eski fiyatına çekilmesini istedi. Cumhuriyet Mahallesi’nde ikamet eden Hasan Çetin adındaki çiftçi, çevresinde Tarım Bağ-kur’lu arkadaşları olduğunu ve yapılan zamlar sonunda birçoğunun ödemelerde zorluk çektiğini belirtti.  Yapılan zamların tekrar eski fiyatına çekilmesini isteyen Çetin, “Özellikle çifti arkadaşların bu zamlara çok büyük bir tepkisi var. En yaz 100 kişi ile konuştum ve konuştuğum insanların seksen, doksan tanesi bu paraları yatıramayacaklarını söyledi” dedi.

“DEVLET ÇİFTÇİDEN ALIP EMEKLİYE VERİYOR”

Yapılan zamlar sonunda mağdur duruma düştüklerini belirten Çetin, “Devletin bu paraları çiftçiden alıp emekliye ya da Asgari ücretle çalışan insanlara vermesini anlayamıyoruz. Eğer senin bütçen yeterli ise emekliye ve asgari ücrete zam yap. Emekliyi güldürmek için çiftçiyi yaralamaya gerek yok” dedi.

“SOMUT BİR ADIM ATILMADI”

Devletin, çiftçiler için somut bir adım atmadığını sözlerine ekleyen Çetin, “Uludere’de kaçakçılık yapan insanlara tazminat ödeyen devlet, Rusya krizinden sonra somut bir adım atmadı. Çiftçinin mağdur duruma düştüğünü kimse görmüyor. Çiftçinin serası donmuş, devletin umurunda değil, Rusya krizi olmuş, salatalığı alan yok. Devlet çiftçiyi kafeste keklik görüyor. Bizim devletten beklentimiz bu zamları eski fiyatına çeksin, hatta daha aşağı çeksin. Biz zaten Bağ-kurumuzu önceki fiyatta iken zor ödüyorduk. Şimdi hiç ödeyemeyeceğiz” dedi.

Bağ-kurunu iptal ettirdiğini söyleyen Osman Özkurt, “Daha önce ödemede zorluk çektiğim Bağ-kuru zam geldikten sonra kapatmak zorunda kaldım. Benim çiftçilikten başka gelirim yok. Bağ-kura yapılan zamlar bizi çok mağdur etti. Benim bu paraları ödemem için tarlalarımı karış karış satmam gerekiyor” dedi.

“BELİRLİ BİR İNDİRİM OLABİLİR”

Gazipaşa Esnaf Adası Başkanı Mustafa Köse, Esnaf Bağkur primlerine yapılan zam hakkında kısa bir açıklama yaptı. Gerekli müracaatların yapıldığını belirten Köse, “Genel Başkanımız Bendevi Palandöken’in girişimlerde bulundu. Bu ay içerisinde belirli bir indirim olacağını bekliyoruz” dedi.

“AKSİ HALDE ESNAF KEPENK KAPATIR”

İndirimlerin olmaması durumunda Bağ-kurun esnaf üzerinde büyük bir yük olacağını belirten Köse, “Esnaf bu kadar zammı kaldıramaz, birçok esnafımız kepenk kapatmak zorunda kalır. İnşallah devletimiz gerekeni yapar ve esnafımız rahat bir nefes alır.

BAGKUR-PRIM-ZAMLARI-CIFTCIYI-YARALADI-2