BELEDİYEYE METEM PİYANGOSU

Yıllar önce Gazipaşa Belediyesi Eski Başkanı Cemburak Özgenç’in Milli Eğitim Bakanlığı’na açtığı ve şimdiki Belediye Başkanı Adil Çelik’in devam ettirdiği Mavi Lise (METEM) davası sonuçlandı. Dava sonucunda Gazipaşa Belediyesi, 1 milyon 829 bin TL para alacak.

GAZİPAŞA Belediyesi Eski Başkanı Cemburak Özgenç’in Mavi Liseye verilecek olan isim anlaşmazlığından dolayı, Milli Eğitim Bakanlığı’na açtığı ve şimdiki Belediye Başkanı Adil Çelik’in devam ettirdiği Mavi Lise diye bilinen Gazipaşa Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) davası sonuçlandı. Gazipaşa Belediyesi bu kararla, 1 milyon 829 bin TL para alacak. Yargıtay yolu açık olan davada, Belediye Başkanı Adil Çelik,  kararın Yargıtay’a taşınmaması ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın karara itiraz etmeden Gazipaşa Belediyesi’ne paranın aktarılası konusunda Ak Parti Antalya Milletvekili Hüseyin Samani’ye ricada bulundu.

GAZIPASAYA-MOBESE-SISTEMI-2

“DANIŞMAN BAKANLIĞI ARADI”

Görüşme sonunda Ak Parti Antalya Milletvekili Hüseyin Samani’nin talimatı ile danışmanı Milli Eğitim Bakanlığı’nı arayıp, mahkemenin verdiği karara saygı duyulması gerektiğini ve dava sonucunda belirtilen 1 milyon 829 bin TL’yi Yargıtay’a gidilmeden Gazipaşa Belediyesi’ne aktarılmasını istedi. Gazipaşa Belediyesi hakkında Milli Eğitim Bakanlığı’na bilgi veren danışman, Belediyenin Ak Partili olduğunu, karara itiraz edilmemesini istedi.

“DAVA ÖZGENÇ ZAMANINDA AÇILMIŞ”

Görüşmede dava ile ilgili Milletvekiline bilgi veren Gazipaşa Belediye Başkanı Dr. Adil Çelik, davanın 7- 8 yıl önce açıldığını belirti. Davanın açılma sebebini METEM’e belediyenin isminin verilmemesinden dolayı açıldığını söyleyen Çelik, “Bizden önceki Gazipaşa Belediyesi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bir dava açmış. Bundan 7- 8 yıl önce belediye bir yer vermiş, Milli Eğitim Bakanlığı da bir okul yaptırmış. Okulun adına da Gazipaşa Belediyesi’nin ismi verilecekmiş. Milli Eğitim Bakanlığı ismi vermemiş. Bizden önceki başkan Milli Eğitim Bakanlığına dava açmış. Bizde bu davayı devam ettirdik ve geçen hafta bu dava bitti. Davayı kazandık” dedi.

“AYNI OTOBÜSÜN YOLCULARIYIZ”

Kazanılmış hukuki bir hakkın olduğunu belirten Çelik, Sonuçta biz bu davayı devam ettirmek zorundaydık ev ettirdik. Ankara ile aynı otobüsün yolcularıyız, bu paranın Gazipaşa Belediyesi’ne aktarılmasını istiyoruz. 1 milyon 829 bin TL’lik dava geçen haftanın belediyenin lehine bitti. Ben bu davanın sonucunu Dışişleri Bakanımızın danışmanına verdim. Bu durum Gazipaşa Belediyesine para aktarmak için çok güzel kanuni bir yöntem. Milli Eğitim Bakanlığı buna direnmesin” diyerek Hüseyin Samani’ye görüşlerini bildirdi.

“BAKANLIK YARGITAY’A GİTMESİN”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın direnmesinin bir manası olmadığını dile getiren Çelik, “ Gazipaşa Belediyesi’ne hukuki olarak para aktarmanın bundan daha güzel bir yolu yok. Sonuç olarak bizde hükümet partisinin bir belediyesiyiz. Bakanlığın Yargıtay’a gitmesine gerek yok” şeklinde konuştu. Görüşme sonunda dava sonucunu Milletvekili Hüseyin Samani’ye veren Çelik, konu ile ilgilenmesi için Samani’ye ricada bulundu.

BELEDIYEYE-METEM-PIYANGOSU-3