İKİNCİ YARIYIL DERS ZİLİ ÇALDI

22 Ocak’ta başlayan yarıyıl tatili sona erdi. Gazipaşa’da bugün 9 bin 780 öğrenci ve 960 öğretmen 2015-2016 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine başlayacak.

GAZİPAŞA’DA bugün 48 okulda 9 bin 780 öğrenci ders başı yapacak. 2015-2016 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemi, 17 Haziran Cuma günü sona erecek. 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı ise 19 Eylül 2016 Pazartesi günü başlayacak. Gazipaşa Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aktaş, “Yaklaşık 17 gün süren tatil sona erdi. Bugün öğrencilerimiz ikinci dönemin ilk derslerine girdi. Bu dönemi de iyi bir şekilde geçireceğimizi düşünüyorum” dedi.

İKİNCİ YARIYILDA OKUL SÜTÜ GELİYOR

İkinci dönemle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı organizasyonunda 2011 yılından beri yürütülen Okul Sütü Programı da başlayacak. Okul Sütü Programı kapsamında, resmi-özel anaokulu, uygulama sınıfı, anasınıfı ve ilkokul öğrencilerine pazartesi, çarşamba ve cuma günleri UHT koşullarında paketlenmiş 200 mililitre pastörize süt dağıtılacak. Sütler velilerin izni dahilinde öğrencilere verilecek.2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılının ikinci yarıyıldan itibaren ücretsiz okul sütü dağıtımı yapılacağını söylen Gazipaşa Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aktaş, “Anaokulları, Ana sınıfları ve ilköğretim 1. 2. 3. ve 4. sınıflara ikinci dönem itibari ile okul sütü programı uygulanmaya başlanacak. Okul sütü programı, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri olmak üzere haftada üç gün uygulanacak” dedi.

“KİMSEYE ZORLA SÜT İÇİRMİYORUZ”

Süte alerjisi olan ve süt içmek istemeyen öğrencilerin ailelerine seslenen Aktaş, “Süte alerjisi olan ve her şeye rağmen süt içmek istemeyen öğrencilerin velileri öğrencinin okuduğu okula dilekçe vererek bu uygulamanın dışında kalabilirler. Kimseye zorla süt içirmiyoruz. Süt içmek istemeyen ve alerjisi olan öğrencilerin dışında bütün örencilerimize ücretsiz süt dağıtacağız” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLERİ ZORLU SINAV MARATONU BEKLİYOR

İkinci dönem, ortaokul öğrencileri ve lise son sınıf öğrencileri için sınav heyecanıyla geçecek. 8. sınıf öğrencileri TEOG kapsamında 27-28 Nisan’da ortak sınavlara girecek. Mazeret sınavları da 14-15 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. Üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşaması Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), 13 Mart Pazar günü tek oturumda yapılacak. İkinci aşama Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) ise 18-19 Haziran ve 25-26 Haziran’da, 5 oturumda gerçekleştirilecek.