ÇAKMAKLI VATANDAŞI UYARDI

Gazipaşa İlçe Emniyet Müdürü Haşim Çakmaklı, son günlerde artan telefon dolandırıcılığı ihbarları nedeniyle bir açıklama yaptı. Dolandırıcıların kendilerini polis, asker ve savcı olarak tanıtıp vatandaşları mağdur ettiğini belirten Emniyet Müdürü Çakmaklı, vatandaşların dikkatli olmasını istedi.

EMNİYET Müdürü Çakmaklı, son günlerde artan telefon dolandırıcılığı ihbarları nedeniyle bir açıklama yaptı. Polis, asker ve savcının kimseden para istemeyeceğini belirten Çakmaklı, “Dolandırıcılar, telefonda kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtarak gerçek dışı vaatler ve kurgusal olaylarla vatandaşlarımızın iyi niyetlerini istismar ederek mağdur etmektedirler. Telefonla dolandırıcılık yöntemi dolandırıcıların en sık kullandığı yöntemlerin başında gelmektedir” dedi.

“POLİS, ASKER VE SAVCI KİMSEDEN PARA İSTEMEZ”

Dolandırıcıların teknolojinin imkanlarını kötü amaçla kullandıklarını söyleyen Çakmaklı, “Dolandırıcılar kullandıkları çeşitli bilgisayar programları sayesinde vatandaşların telefon ekranında 155 Polis İmdat hattından aranıyor izlenimi veriyorlar. Polis, jandarma, cumhuriyet savcısı veya herhangi bir kamu personeli hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale yapılmasını talep etmez. Sizi telefonla arayarak kendisini polis, savcı, asker olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın” diye konuştu.

“155 POLİS İMDAT HATTINI ARAYIN”

Vatandaşın bu tür bir olayla karşılaşması halinde en yakın emniyet birimine müracaat etmelerini isteyen Çakmaklı, “Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen 155 Polis İmdat hattını arayın ya da en yakın emniyet birimine müracaat edin” şeklinde konuştu.

BELEDİYE DE UYARDI

Öte yandan emniyete gelen ihbarlar dolayı ile Gazipaşa Belediyesi de vatandaşlara SMS atarak uyarılarda bulundu. Atılan SMS’te şu ifadelere yer verildi. “Son günlerde artan telefon dolandırıcılığı hususunda Gazipaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne çok sayıda ihbar gelmektedir. Vatandaşlarımızın bu konuda dikkatli olmaları, bu yönde gelen aramalara itibar etmemeleri ve şüphelendikleri durumlarda 155’i aramaları önemle rica olunur”