ÇAKMAKLI’DAN KASK UYARISI

Gazipaşa İlçe Emniyet Müdürü Haşim Çakmaklı, bu yaz motosiklet kazalarının en aza indirilmesi ve kask kullanımının yaygınlaştırılması için mücadele edeceklerini açıkladı.

GAZİPAŞA’DA havaların ısınması nedeniyle çok sayıda motosikletin trafiğe çıkacağını belirten İlçe Emniyet Müdürü Çakmaklı, motosiklet sürücülerine kask takmaları konusunda uyarıda bulundu. Müdür Çakmaklı, kaskın hayat kurtardığını belirterek, “Gazipaşa’da motosiklet sayısı oldukça fazla ve yaygın bir şekilde kullanılıyor. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan motosiklet kazalarını en aza indirmek üzere denetimler ve çalışmalar yapacağız. Motosiklet sürücüleri, hatta bisiklet ve elektrikli bisiklet sürücüleri bile güvenlikleri için kask takmalı. Kask her zaman hayat kurtarır,  motosiklet sürücüleri mesafe her ne olursa olsun, kask takmalı” dedi.

“KASK HAYAT KURTARIR”

Karayolları Trafik Kanunu’na göre motosiklet ve elektrikli bisikletlerde sürücülerin ve yolcuların kask takmalarının zorunlu olduğunu belirten Müdür Çakmaklı, “Motosiklet kazalarında, düşmelerde kafayı, yüzü, çeneyi korur. Dışarıdan gelen sesi azaltır. Rüzgâr, böcek ve benzeri etkenlerin gözü rahatsız etmesini önler. Dış etkenlerden sürücüyü koruyarak, sürücüye konfor ve güvenli sürüş sağlar. Sürüş esnasında karşılaşılan değişik hava akımlarını sürücünün anlamaması nedeniyle güvenli sürüş sağlar. Soğuktan, yağmurdan, rüzgârdan ve güneşten korur. Kısacağı kask hayat kurtarır. Bizim Gazipaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü olarak sürücülerimizden tek beklentimiz, trafik kurallarına uymaları, alkollü ve aşırı hızla araç kullanmaları ve kask takmalarıdır” diye konuştu.

“AMACIMIZ KİMSEYE CEZA YAZMAK DEĞİL”

Müdür Çakmaklı, önümüzdeki günlerde denetimlerin sıklaştırılacağını da belirterek, “Önümüzdeki günlerde sıkı bir denetim içine gireceğiz. Sürücüleri plakasız, teknik aksamı değiştirilmiş, egzozu çevreye gürültü kirliliği veren motosikletlerle, ehliyetsiz ve yaşı küçük motosiklet sürücüleri de trafiğe çıkmasınlar. Yapacağımız denetimler neticesinde kusurlu görülen sürücülere gerekli cezai işlem uygulanacak. Amacımız kimseye ceza yazmak değil, hayati önem taşıyan trafik kurallarına uymalarını ve kask takma alışkanlığını tüm motosiklet sürücülerine yansıtmak. Sürücülerimizin mağdur olmamaları için trafik kurallarına uymalarını istiyoruz” dedi.