“CANSEL BUSE İNTİHAR ETMEDİ, KATLEDİLDİ”

EĞİTİM-SEN Gazipaşa Şube Temsilcisi Türker, Türkiye’yi sarsan Cansel Buse K.’nın intiharıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kayseri’de matematik öğretmeni tarafından cinsel istismara uğradığı gerekçesiyle intihar eden Cansel Buse K. İle ilgili Eğitim-Sen Gazipaşa Şube Temsilcisi Muhammet Türker, yazılı basın açıklaması yaptı. Türker, “Cansel Buse İntihar Etmedi, Katledildi” dedi.

Türker açıklamasında şunları söyledi: “Kayseri merkez Melikgazi ilçesi Demokrasi Mahallesi’nde geçen hafta tabancayla intihar eden 12’nci sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Cansel Buse K, matematik öğretmeni tarafından cinsel istismara uğradı. Okul idaresi ve yetkililerin duyarsız kaldığı bu olayda, Cansel aslında okulda tecavüzcüsünü görmeye dayanamadığı için intihar etti. Bir kez daha gördük ki erk zihniyet okulda, sokakta her yerde… 12’nci sınıf öğrencisi Cansel Buse aslında intihar etmedi, devlet aklının kadına bakış açısıyla sergilediği duyarsızlık ve suskunlukla katledildi” dedi.

“KADIN DÜŞMANLIĞI, DİYANET FETVALARININ ÖRNEK OLMASIYLA ARTIYOR”

Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve ölüm istatistiklerinin her geçen gün daha korkunç bir hal aldığını ifade eden Muhammet Türker, “2016 yılının ilk ayında 36 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Türkiye’nin geneline baktığımızda kadın düşmanlığı, diyanet fetvalarının örnek olmasıyla artıyor. Kadınların çalışma hakkına saldırılar gerçekleşmekte, cinsel saldırılar artarak devam etmektedir. Ayrıca savaş nedeniyle toplumun genelinde şiddetin yükseldiği bir durum yaşanıyor ve tüm bu nedenlerden ötürü kadın cinayetleri artıyor” diye konuştu.

“İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ SİSTEM KADINLARI TEHDİT ETMEYE DEVAM ETMEKTEDİR”

Eğitim-Sen Gazipaşa Şube Temsilcisi Türker, “Kadınların yaşamları iktidar sahipleri tarafından kuşatılmaktayken, sadece cinsiyetlerinden dolayı en temel hak olan ‘yaşam hakkı’ ellerinden alınmaktadır. Kadına yönelik her türlü şiddetin failleri adalet sistemi içindeki boşluklardan faydalanmakta, mahkemelerde kolayca iyi hal indirimi almaktadır. Şiddetin faillerinin ‘cezasız’ kalması, şiddete uğrayan kadınların ruhsal iyileşmelerinin önünde büyük bir engel olarak durmaktadır. Cinsiyetçiliğin körüklendiği bir ortamda, kadınların kamusal yaşamdan uzaklaştırılması ve kadın cinayetlerine ‘iyi hal indirimi veren’, tecavüzcüleri ‘aklayan’, tacizde ‘kadının beyanını esas almayan’ sistem kadınları tehdit etmeye devam etmektedir. Bu indirimler verilmeye devam ettikçe, kadınlar bu saldırılara uğramaya devam ediyor. Eğitim-Sen olarak, sadece ‘kadın’ oldukları için öldürülen Özgecan Aslan ve yüzlerce kadının katlinden sorumlu olan cinsiyetçi ve cinsel saldırıları körükleyen zihniyetin değişmesi için her alanda mücadele etmeye devam edeceğiz. Öldürülen, saldırıya uğrayan, can güvenliği olmayan, şiddet gören tüm kadınlar için sesimizi yükseltmeyi sürdüreceğiz.”