“İNSANLARA RANT İÇİN SALDIRIYORLAR”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Ömer Güven,  Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde yaşanan olaylar hakkında açıklamalarda bulundu. Güven, “İnsanlara orada rant için saldırıyorlar” dedi.

CHP İlçe Başkanı Ömer Güven, Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesindeki, Mehmet Cengiz’e bağlı Cengiz Holding tarafından işletilmek istenen altın madenine karşı direnen halkın yanında olduklarını belirtti. Güven, “İnsanlara orada rant için saldırıyorlar. İnsan sağlığı çevre hiçe sayılıyor.  Artvin’de insanların zehirlenme olayı var, tabiatı yok etme olayı, halkın şehri terk etme olayı var. Ağaç kuruduğu zaman su koruduğu zaman para insanı doyurmaz. Bunu herkesin anlaması gerekiyor. Bu işin sonu ne bilmiyoruz ama Cengiz Holding ile hükümetin ortaklığını bu ülkede herkes biliyor. Orada 80-90 yaşındaki ihtiyar kadınlara biber gazı sıkılması, coplanması izah edilecek şey değil. Artvin’de kötü şeyler yaşanıyor. Bizler Artvin halkının yanındayız” dedi.

“BURALAR ORTAK YAŞAM ALANLARIDIR”

CHP İlçe Başkanı Ömer Güven, Gazipaşa’ya bağlı yaylalarda daha önce Köy Tüzel Kişiliği’ne ait olan tapulu arazilerin vatandaşa satışının yapılabilecek olmasını eleştirdi. CHP İlçe Başkanı Güven, “Belediye Başkanımız Sayın Dr. Adil Çelik,  Köy Tüzel Kişiliği’ne ait olan tapulu arazilerin vatandaşı mağdur etmemek için satışı yapılabileceğini söylemiş. Buralar ortak yaşam alanlarıdır, vatandaşın ortak yaşam alanlarını hep satacaklar” diye konuştu.

“ORANIN ETRAFINI ÇEVİRECEKLER”

Tapulu arazilerin vatandaşa satışının yapılabilecek olmasının ortak yaşam alanlarını yok edeceğini belirten Güven, “Yaylaya çıkan vatandaşlar bu alanlarda koyununu, keçisini otlatır, pazarcı gelir, şenlikler düzenlenir.  Burayı bir ağa geldi aldı, ne olacak? Oranın etrafını çevirecek kimse giremeyecek, ortak yaşam alanları yok olacak. Buraların dönümünü 1-2 liraya satarlar. Buradan giden insanların mutsuzluğuna değer mi?” dedi.