“HÜKÜMETİN, DIŞ TÜRKLER BAKANLIĞI KURMASI GEREKİYOR”

BÜYÜK Birlik Partisi (BBP) Gazipaşa Başkanı Türkay Altun, Türkiye’nin, Dış Türkler Bakanlığı kurması gerektiğini belirtti. Türkmen Dağı’nın Türkiye’nin güvenlik açısından en stratejik noktası olduğunu söyleyen Altun, “AKP Suriye’de yaşanan sıkıntıların ve Türkmen meselesinin bir çadır, iki tas çorba verince biteceğini sanıyor” dedi. Altun, hükümetin izlediği yanlış dış politikaların, Irak ve Suriye’de yaşanan ve bundan sonra yaşanacak süreçlerin Türkiye açısından büyük sıkıntılar oluşturacağını bildirdi. Altun, yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Rusya’nın sınır hattında oluşturmayı planladığı, Irak’tan başlayan ve Suriye’den Akdeniz’e açılma planlarına karşı Türkiye’nin acil olarak yapması gerekenler olduğunu söyledi. Altun, Türkiye’nin Dış Türkler Bakanlığı kurması, Irak ve Suriye’deki Türkmenleri Kerkük’ten Bayırbucak’a kadar tek çatı altında toplaması, Irak ve Suriye’deki Türkmenlere taburlar kurup bunlara eğitim vermesi ve donatması gerektiğini söyledi.

Altun, Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren ve Türkiye’yi bölünmeye götürebilecek her türlü etnik ve mezhepsel ayrımcılık yapan terör örgütlerinin de temizlenmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Bunlar yapılmazsa Irak’ta Barzani’ye kurdurulan çadır devletin paralelinde Suriye’de de Salih Müslim’in PYD’sine çadır devlet kurdurulacak. Bütün bu süreçler tamamlandıktan sonra ülkemizi bölme ve parçalama aşamasına geçeceklerdir.” dedi.

Rusya’nın ekonomik yaptırımlarına karşı Boğaz’ın Rus gemilerine derhal kapatılmasını isteyen Altun, şöyle devam etti: “Suriye’ye sınırı olmadığı halde gelip Suriye’ye yerleşen, her türlü vahşeti yapan, uçaklarla sivilleri bombalayan, misket bombası atan Ruslardan özür dileyecek bir durumumuz yoktur. Özür dilemesi gereken ve bölgeden çekilmesi gereken Rusya’dır. Önce IŞİD ile bölge kan gölüne çevrildi. Daha sonra bölgede tam bir vekaletler savaşı yaşanmaya başladı. ABD ve AB vekaletini PYD ve PKK’ya vermiş. İran Hizbullah’a vermiş, Rusya Esad’ın katillerine vermiş. Bölgede kan döktürmeye devam ediyorlar”

Altun, her şeye rağmen Türkiye’nin Kerkük’ten Bayırbucak’a kadar nüfusu 7 milyona ulaşan Türkmen kardeşlerini, canilerin içerisinde kendi hallerine terk edip yalnız bırakamayacağını anlatarak, şöyle devam etti: “Emperyalist sömürücülerin asıl amacı Ortadoğu’da haritaları yeniden şekillendirip Güneydoğu ve Doğu Anadolu’yu bizden koparıp Türkleri Anadolu’ya sıkıştırmak böylece küçülen Türkiye’yi AB’ye alıp asimile etmektir. Bu tuzakları görüp buna göre önlemler almalıyız”