ÇELİK: BİZE ŞİKAYET GELEMEDİ

Gazipaşa’da örtü altı üretim yapan çiftçiler, hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesi nedeniyle ürünlerin zarar görmemesi için seralarda soba yakıp, nöbet tuttu. Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, “Zarar gören çiftçiler olsaydı bize şikayet gelirdi. Şimdilik her hangi bir şikayet ya da müracaat gelmedi” dedi.

CELIK-BIZE-SIKAYET-GELEMEDI-3

HAVA sıcaklığının akşam saatlerinde -1, gece ise -5’e kadar düştüğü ilçede çiftçiler, ürünlerin soğuktan etkilenmemesi için seralarda soba yakıp, seralarını naylonla kapladı. Çiftçilerin ürünlerini korumak için verdiği bu mücadele olumlu sonuç verdi.  İlçedeki çiftçilerden don olayları nedeniyle ilgili kurumlara herhangi bir şikayet gelmediği öğrenildi.

“BÜYÜK ORANDA ZARARSIZ ATLATTIK”

Çiftçilerin 3 gün boyunca sabahın ilk ışıklarına kadar seralarda nöbet tuttuğunu söyleyen Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, “İlçemizde 3 gündür etkili olan don olaylarını büyük oranda zararsız atlattık. Çiftçilerimiz kendi çabalarıyla soba yakıp, naylon çekerek ürünlerinin zarar görmesini engelledi. Ayrıca don olaylarının zararsız atlatılmasının en büyük sebeplerinden birisi de sezon ortasına gelinmiş olması ve seraların boşalmış olması. Don olaylarının bu boşluğa gelmesi bizim için büyük bir avantaj. Bize şuana kadar herhangi bir şikayet gelmedi. Zarar gören çiftçiler olsaydı bize şikayet gelirdi. Küçük çaplı sıkıntılar olsa da önemli bir kaybımız yok” dedi.

“ÇİFTÇİLERİMİZ SERALARINDA SOBALARINI YAKTI”

Gazipaşa İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazan Durak Özçelik ise “Don olayları ile ilgili bir sıkıntı olduğu zaman çiftçilerimiz bize müracaatını yapıyor. Çiftçilerimiz seralarında sobalarını yaktı, bir sıkıntı olmadı. Kapalı alanda bulunan muzlarda da sıkıntı duymadık. Açık alanda bulunan muzlarda ufak tefek sıkıntılar olabilir ama bize herhangi bir şey yansımadı. Sanıyorum çok büyük sıkıntılar yok” şeklinde konuştu.

CELIKTEN-CIFTCILERE-UYARI-2