“ÇİÇEKLER ZARAR GÖREBİLİR”

Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, çiftçinin yalancı bahar korkusu yaşadığını belirtti. Çelik, havaların tekrar soğumasından dolayı, açan çiçeklerin zarar görebileceğini belirtti.

OCAK ve Şubat aylarında, havaların mevsim normallerini üzerinde seyretmesi ile birlikte erken açan çiçekler, havaların tekrar soğumasından dolayı meyve üreticilerini tehlikeye soktu. Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik havaların tekrar soğumasıyla birlikte, meyve üreticilerinin erken açan çiçeklerden dolayı tedirginlik duyduğunu belirtti. Çelik, Gazipaşa’nın sıcak bir iklime sahip olduğunu ancak iç kesimlerde açan çiçeklerin zarar görebileceğini belirtti.

Ülkemizde birçok il ve ilçede kar yağışının tekrardan etkili olduğu bugünlerde, havaların soğumasından dolayı meyve üreticilerinin dikkatli olmasını belirten Ziraat Odası Başkanı Çelik, “Ağaçlarımızda çiçekler erken açtı. Havalar tekrar soğumaya başladı. Yağışlar devam eder ve kış mevsimi uzarsa, çiftçilerimiz zarar görecek. İlçemizde nereden bakarsanız her yerde ağaçlar çiçek açtı. Gazipaşa sıcak olduğu için belki fazla bir etkisi olmayabilir ancak iç kesimlerde bulunan çiftçilerimizin, havalar bu şekilde giderse zarar görme ihtimalleri var” dedi.

CICEKLER-ZARAR-GOREBILIR-2