“DİKENLİ SALATALIĞA BAĞLI DEĞİLİZ”

Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, 1,5 dönümlük cam seraya karpuz-kavun eken çiftçinin, üreticiye örnek olması gerektiğini belirterek, çiftçinin alternatif ürün çeşitlerine yönelmesi gerektiğini söyledi. Rusya krizi ile ilgili konuşan Çelik, “İlçemizde 12 ay tüm sebze meyve yetişiyor. Dikenli salatalığa bağlı değiliz” diye konuştu.

ZİRAAT Odası Başkanı Yusuf Çelik, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazan Durak Özçelik ile birlikte Koru Mahallesi’nde 1,5 dönümlük cam seraya karpuz ve kavun eken çiftçi Mehmet Peker’i ziyaret etti. Bir dönüm kapalı seraya karpuz, yarım dönüm kapalı seraya ise kavun eken üreticinin kış ayında karpuz hasadı yapacağını belirten Çelik,  yakında hasat yapmaya başlayacak. Ekilen karpuzların ürün vermeye başladığını söyleyen Ziraat Odası Başkanı Çelik, “Üreticimizi farklı bir ürün ektiği için tebrik ediyorum. Şimdilik üreticimiz 3,5 liradan İstanbul’a satış yapıyor. Hasat başladığı zaman pazarımızda kış ayında yerli karpuz görülecek. Gazipaşa 12 ay her ürünün yetişebileceği bir yer. Yerli bostan, fasulye, patlıcan ekildiği takdirde satılır. Dikenli salatalığa bağlı bir ilçe değiliz” dedi.

“TEK ÜRÜNE YÖNELİNMESİ YANLIŞ”

Rusya uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesinin ardından yaşanan ihracat sıkıntısı nedeninin çiftçinin tek ürüne yönelmesinden kaynaklandığını dile getirdi. Gazipaşa’da 12 ay her ürünün yetişebileceği bir iklime sahip olunduğunu belirten Çelik, “Rusya’yla yaşanan sıkıntıyı devlet muhakkak çözecek. Bu odamızın, Tarım İlçe Müdürlüğü’nün girişimleriyle çözülecek bir sorun değil, bir devlet sorunu.  Çiftçimiz yıllardır ürün çeşidine yönelmedi. Vatandaş çeşide dönmedi bunun başında dikenliye yığılıyor ‘İlçe Tarım, Ziraat Odası neden ilgilenmez’ diyorlar.  Gazipaşa’dan çözülecek bir sorun olsa hepimiz el birliği ile çözelim ama bu bir devlet sorunu.  Ankara’da Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar ile görüşme imkanı buldum. Kendisi de bu sorunun kısa sürede çözüleceğini söyledi. Biz de bekliyoruz, elbette çiftçimizin mağdur olmasını istemeyiz ancak yapacak bir şey yok” dedi.

“MUZ İTHALİ DURDURULDU”

Bayraktar ile muz üreticisinin sorunlarını da görüştüğünü ve Bayraktar’ın şu an ithal muz girişinin olmadığını kendisine ilettiğini belirten Çelik, “Yerli muzun hak ettiği değeri bulması için çalışmalar yapıyoruz. Bu konuyla ilgili Bayraktar bize ithal muz alınmadığını ve yerli muzun durumunun daha iyi olacağını söyledi” diye konuştu.

DIKENLI-SALATALIGA-BAGLI-DEGILIZ-2