DİYANET İŞLERİ KURAN ÖĞRETİCİSİ ALACAK

Antalya İl Müftülüğü, Aksu, Alanya, Gazipaşa, Manavgat, Serik, Kaş ve Akseki’de Geçici Kuran Kurslarında görevlendirilmek üzere, Kuran öğreticisi alacağını ve bunun için sınav yapılacağını duyurdu.

DİYANET İşleri Başkanlığı Kuran Eğitim ve Öğretimine Yönelik Kurslar İle Öğrenci Yurt Ve Pansiyonları Yönergesinin 10’uncu maddesi gereğince Antalya ve ilçelerinde açılacak olan 2015- 2016 eğitim öğretim yılı, 3’üncü ve 4’üncü dönem Kuran Kurslarına bay ve bayan öğretici alınacağını duyurdu. Yapılan duyuruya göre, Aksu, Alanya, Gazipaşa, Manavgat, Serik, Kaş ve Akseki’de bulunan 22 geçici Kuran kurslarında görevlendirilmek üzere Kuran öğreticiliği sınavı yapılacak. Sınav başvurusu başlamış olup, sınava başvuru yapacak olan kişilerin, 22 Ocak 2016 Cuma günü mesai bitimine kadar, il Müftülüğüne şahsen istenilen evraklarıyla birlikte başvurabilecekleri açıklandı.

ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR

Sınava katılmak isteyen adaylarda, 657 sayılı devlet memurları kanununun 48’inci maddesinde belirtilen şartları taşımak, Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer değiştirme yönetmeliğinin 5’inci maddesinin B bendinde belirtilen “Ortak Nitelik” şartını taşımak. En az İmam Hatip Lisesi mezunu olmak veya lise üstü dini bir öğrenim düzeyine sahip olmak. Kuran Kursu öğreticiliği yapmaya mani bir engel bulunmamak. 2014 yılı KPSS (DHBT)’den 60 ve puan üzeri puan almış olması gerekmemekte. İhtiyaç devam ettiği takdirde 60 puanın altı müracaatlarında kendi arasında yapılacak olan sıralama ile sınava katılabileceği açıklandı.

SINAV 28 OCAK’TA YAPILACAK

Sınava başvuru yapmak isteyen adayların, gerekli evraklardan, dilekçe, nüfus cüzdanı fotokopisi, en son öğrenim durumunu gösterir belgesi, 2014 KPSS (DHBT) sonuç belgesi istenmektedir. Gerekli evrakların içine eğer varsa hafızlık belgesini de ekleyebileceği belirtilmiş.  Belgeleri eksik olan kişilerin kayıt ve başvuruları kabul edilmeyeceği açıklanırken, sınavın İl Müftülüğü tarafından belirlenecek komisyon tarafından mülakat tarzında, 28 Ocak 2016 Perşembe günü, saat 08.30’da İl Müftülüğü’nde yapılacağı yazılı olarak duyuruldu.